Atgādinājums par Bērnu vakcinācijas centra darbības virzieniem

Publicēts: 26.06.2015
Cienījamie ģimenes ārsti, pediatri un speciālisti!

22. aprīlī Bērnu slimnīcas speciālisti informēja medijus par jaunizveidotā Bērnu vakcinācijas centra darbības uzsākšanu. Vēlamies atgādināt par centra darbības virzieniem, iespējām pierakstīt pacientus, kā arī saņemt atbildes uz jums interesējošiem jautājumiem, kas saistīti ar bērnu vakcināciju.

Ambulatorai konsultēšanai un vakcinācijai nosūtāmas sekojošas pacientu grupas:


  • Ar ģimenes ārsta nosūtījumu Nacionālās Imunizācijas programmas (NIP) realizēšanai, ja bērna imunizācija dažādu iemeslu dēļ nevar tikt veikta pie ģimenes ārsta;
  • Pacienti ar ģimenes ārsta nosūtījumu vakcinācijas blakusparādību gadījumos;
  • Pacienti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ja bērns ir imūnkompromitēts, pieder pie imunizācijas riska grupām, ir ar citām hroniskām saslimšanām, iepriekšējās vakcinācijas ar sarežģījumiem un tml.;
  • Pacienti, kuri paši vēlas veikt imunizāciju BKUS (veic pacienta iemaksu no saviem līdzekļiem, pakalpojums jau iekļauts BKUS Ambulatoro pakalpojumu sarakstā un samaksa atbilstoši cenrādim);
  • Konsultēšana, izmeklēšana pirms un pēc imunizācijas pacientiem ar imunizācijai apgrūtinātu anamnēzi, vakcinācijas radītās imunitātes pārbaude riska grupu indivīdiem (pēc noteiktām indikācijām);
  • NIP un ārpus NIP, jebkura EU vai LV reģistrēto vakcīnu ievade pēc iepriekš speciālista noteiktām indikācijām (līdzekļi gan valsts apmaksātas vizītes ietvaros, gan maksas pakalpojums).
Pēdējos gados ir būtiski pieaudzis to bērnu īpatsvars, kuru vakcinācijas plāns medicīnisku un citu indikāciju dēļ nevar būt vai nav veikts, saskaņā ar noteikto nacionālo imunizācijas programmu. Tādēļ sarežģītu imunizācijas situāciju risināšanā ir jāiesaistās bērnu infektologam, ar papildus izglītību sarežģītu imunizācijas situāciju risināšanā.

Aicinām ģimenes ārstus, pediatrus un speciālistus rakstīt uz epastu: vakcinācijascentrs@bkus.lv, izklāstot ar vakcināciju saistīto problēmu detaļās, kā arī, atstājot kontakttālruni, lai saņemtu padomu par bērnu vakcinācijas jautājumiem.

Jūsu Bērnu klīniskās universitātes slimnīca un Bērnu vakcinācijas centrsLasīt vairāk

No korupcijas veselības sistēmā cieš visi

Publicēts: 17.06.2015
Šodien Bērnu klīniskās universitātes slimnīcai sadarbojoties ar sabiedrību par atklātību Delna un domnīcu  Providus tika prezentēts ziņojums par korupciju veselības sistēmā un kampaņa ‘No korupcijas veselības sistēmā cieš visi’.

kampaņa 'No korupcijas veselības sistēmā cieš visi'

Neoficiālo maksājumu problēmas būtība nav saistīta tikai ar nodokļu nomaksas jautājumu, bet norāda uz kvalitātes standarta trūkumu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā, nepietiekamo ārstu atalgojumu, veselības aprūpes finansēšanas sistēmas problēmām un daudziem citiem strukturāliem iemesliem.

‘Delna vienmēr ir norādījusi, ka Latvijā ieilgušajā neoficiālo maksājumu problēmas risināšanā nepietiek vien ar atsevišķiem soļiem, bet nepieciešams caurskatīt visu veselības aprūpes sistēmu un korupcijas riskus tajā. Pretkorupcijas pasākumi būs iedarbīgi vien tad, ja tiks izvērtēti visi korupciju veicinošie apstākļi institūciju strukturālajā un motivācijas līmenī. Pateicības pieņemšana vai pat atsevišķos gadījumos, izspiešana no neaizsargātiem pacientiem, ir Latvijas medicīnas problēma un uzskatāma par strukturālu korupciju visā veselības aprūpes nozarē. Daļas ārstu pasīva piekrišana pieļauj šādu korupcijas formu, degradē ārstu profesiju un pārvērš par upuriem neskaitāmus cilvēkus, bet kvalitatīvi medicīnas pakalpojumi pieejami tikai ierobežotam personu lokam,’ uzskata sabiedrības par atklātību Delna direktors Gundars Jankovs.  

Pacientu un ārstniecības personu nevienlīdzīgās attiecības šo zināšanu jomā ir viens no faktoriem, kas nosaka, ka korupcijas novēršanu nevar atstāt pacientu ziņā, bet gan katrai iestādei jānodrošina, ka koruptīva prakse tajā nav iespējama. Taču ļoti svarīgi ir par šo vispārpieņemto un teju par normālo atzīto praksi runāt un skaidrot sabiedrībai, kā rīkoties ārstniecības iestādē, lai nerastos nesaprotamas situācijas un korupcijas riski. Visiem ievērojot vienotu kārtību, tiks saņemts atbilstošs pakalpojums pacienta vajadzībām, pretēji tam, ja noteiktā kārtība tiks apieta un tiks veicināta pateicību došana ārstiem.

Protams, viens no faktoriem, kas rada apstākļus korupcijas izpausmei ir garās rindas, piemēram, uz ambulatoro pierakstu. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša norāda, ka šeit liels atspaids būtu racionālāka sadarbība ar ģimenes ārstiem, kuri skrupulozāk izvērtētu nepieciešamību nosūtīt bērnu pie speciālista. ‘Nereti veidojas situācija, kad liela daļa pacientu vairāku mēnešu garo rindu izveido nepamatotu apsvērumu dēļ, tāpēc tie, kuriem patiešām nepieciešama speciālistu konsultācija saskaras ar ilgu gaidīšanu. Lai novērstu šo situāciju Bērnu slimnīcā ir ieviests pakalpojums – tiešās pieejamības pediatrs, pie kura nosūtījums nav nepieciešams. Šis ārsts izvērtēs, vai bērnam patiešām nepieciešama steidzama speciālista konsultācija. Ja tas tā būs, pacients to saņems,’ norāda Anda Čakša.  Tomēr apzināmies, ka vēl liels darbs jāveic sabiedrības izglītošanā.

Taču ir ļoti svarīgi, lai pacientiem veidotos izpratne par veselības aprūpes sistēmu un to, cik līdzatbildīgi ir visi, būvējot pārskatām un skaidru veselības aprūpi. Godprātīgai attieksmei jābūt kā no pacientu, tā ārstu puses, jo no korupcijas  veselības aprūpē cieš visi – pacienti, medicīnas personāls un arī medicīnas iestādes.
Tāpēc kampaņas autori cer, ka šim pirmajam solim sekos arī nākamie un arī citas medicīnas iestādes pievērsīsies šī jautājuma aktualizēšanai.
Un pats galvenais – aicinājums, sastopoties ar situāciju, kad medicīnas iestādē tiek prasīts nedeklarēts maksājums – būt aktīviem un ziņot par šo faktu kā ārstniecības iestādes vadībai, tā atbildīgajām iestādēm, jo katra cilvēka atbildīga rīcība ir neatņemams posms ceļā uz sistēmas atveseļošanos.Lasīt vairāk

Sveicam BKUS kolēģi, asociēto profesori Ingunu Lubau

Publicēts: 12.06.2015
BKUS kardioloģe, docente Inguna Lubaua (attēlā pa labi)  pirmo reizi Latvijas vēsturē bērnu kardioloģijas specialitātē ievēlēta par asociēto profesori.  Turklāt šī nedēļa mūsu kolēģei bijusi dubultā nozīmīga, jo nedēļas sākumā, būdama vēl docente, I. Lubaua ieguva arī ļoti nozīmīgu balvu - Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA), SIA "ITERA Latvija" un RTU Attīstības fonda apbalvojumu par izcilu veikumu bērnu kardioloģijā.
LZA, SIA "ITERA Latvija" un RTU Attīstības fonds  balvu piešķir ievērojamiem Latvijas zinātniekiem un praktiķiem par izcilu veikumu vai mūža devumu vides, zemes un ģeogrāfijas zinātnēs vai par nozīmīgu vides izstrādes sistēmu veicināšanu. Pirmo reizi balva tika piešķirta 2001. gadā. Līdz šim balvu saņēmuši 26 zinātnieki un praktiķi. Bērnu klīnikas vadītāja Dace Gardovska sveic Ingunu Lubau, kļūstot par asociēto profesori Lasīt vairāk

Vakcinācija pret gripu šobrīd nav nepieciešama

Publicēts: 05.06.2015
Šīs nedēļas sākumā plašsaziņas līdzekļos izskanēja aicinājums izmantot iespēju akcijas "Gripai Nē!" ietvaros vakcinēties par brīvu pret gripu. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu vakcinācijas centra speciālisti aicina vērst uzmanību uz faktu, ka šobrīd - vasaras mēnešos gripas vīruss cirkulē ļoti nelielā apjomā: saslimušo skaits, ja ir, tad ļoti neliels. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra maija beigās sniegto informāciju gripas sezona Latvijā ir beigusies.

‘Vakcinācija pret gripu ir svarīga pirms ikgadējās gripas epidēmijas sākuma, proti, oktobrī, novembrī, vēlākais decembrī. Sagaidot katru gripas jauno sezonu, vakcīna tiek īpaši veidota, ņemot vērā sezonā paredzamos gripas vīrusa tipus. Tāpēc šobrīd pieejamā gripas vakcīna ir veidota, balstoties uz iepriekšējā sezonā aktuālajiem gripas vīrusa tipiem, un šobrīd šāda vakcīna vairs nav aktuāla un nepieciešama sabiedrības aizsardzībai pret gripu. Nākamās sezonas vakcīna būs pieejama tikai no 2015.gada oktobra,’ skaidro BKUS Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

Pagājušās sezonas laikā cirkulēja vismaz četri dažādi gripas vīrusi. Epidēmijas sākuma posmā dominēja A tipa gripas vīrusi, savukārt epidēmijas beigu posmā aktīvāki bija B tipa gripas vīrusi. Tāpēc tiem, kas izvēlas vakcinēties pret gripu, vakcinēšanās jāveic saslimšanas sezonas sākuma posmā, kad ir skaidrs, kāda tipa dominējošie vīrusi ir aktuāli.

Turklāt valsts nenodrošina bezmaksas gripas vakcīnu visām iedzīvotāju grupām. Pamatā tā ir maksas vakcīna, taču riska grupām tiek kompensēta 50 % apmērā. ‘Tāpēc vēl jo vairāk grūti izprotama ir iniciatīva veikt bezmaksas vakcinēšanu. Noteikti gribu aicināt visus iedzīvotājus konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai vakcinācijas speciālistiem, pirms izlemjat par šādu soli,’ aicina Bērnu Vakcinācijas centra vadītāja.

Lasīt vairāk

Tuberkulozes vakcīnas atkal pieejamas

Publicēts: 03.06.2015
Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) ir saņēmusi vakcīnas pret tuberkulozi (BCG vakcīnas), kas nodrošina valsts apmaksātu bērnu vakcināciju. Tādejādi tiek atjaunota bērnu vakcinācija pret tuberkulozi bez ierobežojumiem, kas bija pārtraukta vairāku mēnešu garumā, jo vakcīnu ražotājiem bija radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā. Lai saņemtu nepieciešamo vakcīnu, atgādinām, ka pacientam ir jābūt ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumam. Savukārt, ja bērns ir vecāks par diviem mēnešiem, iepriekš ir jāveic Mantu tests.

Tuberkoloze ir infekcijas slimība, kuras saslimšanu izraisa tuberkolozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis.
Izšķir vairākus tuberkolozes saslimšanas veidus, tomēr visizplatītākā ir plaušu tuberkoloze.
Atceries, ka turbekolozes nūjiņa izplatās pa gaisu, infekciozajam cilvēkam klepojot, šķaudot un runājot, tātad ar tuberkolozi var inficēties sabiedriskās vietās, tādās kā veikali, sabiedriskais transports, teātris u.c.
Tuberkolozes profilakses galvenie priekšnoteikumi ir regulāra telpu vēdināšana, imunitātes stiprināšana un veselīgs dzīvesveids. 
Bērnam saslimšana ar tuberkolozi var izpausties kā saaukstēšanās vai griba, ar raksturīgi paaugstinātu ķermeņa temperatūru, nogurumu, galvassāpēm, ieilgušu bronhītu vai pneimoniju.


Lai pierakstītos pie vakcinācijas speciālista BKUS Bērnu vakcinācijas centrā - zvaniet 8866, +37167064461 vai rakstiet uz poliklinika@bkus.lv!

Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca