Atvērto durvju dienas Bērnu slimnīcā

Publicēts: 25.11.2015
Jau piekto gadu Bērnu klīniskā universitātes slimnīca piedāvāja 3.-6. klašu skolēniem iespēju piedalīties Atvērto durvju dienās, lai nepiespiestā gaisotnē iepazīstinātu viņus ar slimnīcas darbinieku ikdienu, mazinot neziņu un bailes par ārstniecības procesiem. Šogad dalību bija pieteikušās 8 skolas no Rīgas, Olaines, Mārupes un Jelgavas.


"Bērni zinātkāri un  ar  aizrautību tver to, ko mēs viņiem stāstām un rādām,  apberot ārstus un māsiņas ar jautājumu krusu, “stāsta BKUS medicīnas māsa Inita Stūre-Stūriņa.  “Atvērto durvju dienas ir iespēja skolēniem ne vien uzzināt vairāk par ārstēšanas norisi, bet arī paskatīties uz slimnīcu no cita skatu punkta. Tā nav tik briesmīga vieta, kā varbūt kādam šķiet:  šeit ir košas telpas, dažādas interesantas ierīces un smaidīgi ārsti un māsiņas.  Ja  kādreiz radīsies nepieciešamība vērsties pie mums pēc palīdzības, gan ārstiem, gan vecākiem, gan pašiem bērniem būs vieglāk, ja bērns nebūs pārbijies un uztvers visu mierīgi.  Turklāt, iespējams, kādam no viņiem šis  pasākums kļūs par pamudinājumu nākotnē pievienoties medicīnas darbinieku pulkam.“

Slimnīcas apmeklējuma laikā skolēni varēja ielūkoties laboratorijas mikroskopā, redzēt, kā tiek uzlikts ģipsis Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā, aplūkot tuvumā diagnostikas ierīces, operācijas zāles aprīkojumu  un citu medicīnisko aparatūru, iztaujāt ārstus un māsiņas, kā arī noslēgumā paviesoties mājīgajā Saulaino dienu bibliotēkā. 


Lasīt vairāk

Bērnu ārstēšanas uzlabošanai iegādāta moderna un unikāla ierīce

Publicēts: 24.11.2015
Pētera Avena labdarības fonds "Paaudze" Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai uzdāvinājis īpaši modernu medicīnisko monitoru, kas būtiski uzlabo veikto operāciju standartus, jo tagad par operācijas veiksmīgumu var spriest tās norises laikā, nevis tikai pēc pacienta atmošanās. Primāri monitors ir pielietojams neiroķirurģijā - kad tiek ārstētas problēmas, kas radušās galvas vai muguras smadzeņu, mugurkaula vai perifēro nervu bojājumu dēļ.

  Šāds monitors ir modernākais Latvijā, tā cena ir 72 600 eiro. Pašlaik ir veiktas pirmās operācijas ar neiromonitorēšanas palīdzību. Vienas operācijas laikā tika veikta iedzimtas muguras smadzeņu trūces plastika, kurā tika novērsts nopietns bojājums muguras smadzenēm, kura rezultātā var attīstīties abu kāju paralīze un mazā iegurņa orgānu funkciju traucējumi. Otrā operācija bija skoliozes korekcija, kuras laikā tika konstatēti momenti kurās var attīstīties neatgriezeniski bojājumi muguras smadzeņu krūšu daļā, bet, pateicoties monitorēšanai, problēmas bija iespējams novērst savlaicīgi. Abiem minētajiem pacientiem pēc operācijām jaunus neiroloģiskus bojājumus nenovēro.

"Jaunā iekārta Bērnu slimnīcas darbā ir ļoti nozīmīga, jo tā veic svarīgas funkcijas, lai nodrošinātu pacientu drošību un kvalitatīvu ārstniecību. Operāciju standarti ir būtiski uzlabojušies, jo operācijas veiksmīgumu mēs varam novērtēt jau pašā operācijas procesā. Mēs vēlamies saviem mazajiem pacientiem nodrošināt labākos medicīniskos pakalpojumus," uzsver Anda Čakša, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja.

"Jau pēc pirmajām operācijām mēs redzējām, ka iekārta kļūst par neatsveramu atbalstu sarežģītu muguras un neiroķiruģisko operāciju veikšanā. Izvērtējot pirmajās nedēļās paveikto, jau  pierādījās, ka iekārtas pielietošana ļāvusi sekmīgi novērst smagas neiroloģiskas komplikācijas," vērtē Dāvis Ozoliņš, Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs.  

„Tiekoties ar slimnīcas vadību pārliecinājāmies, ka slimnīcas ārstu ikdienas darbam šī ierīce ir ļoti nepieciešama. Mūsu mērķis ir nodrošināt iespējami labākos ārstniecības apstākļus jebkuram bērnam, situācijā, kad tas ir nepieciešams. Saņemot slimnīcas aicinājumu iegādāties tieši šo iekārtu, bijām gandarīti, ka varējām atbalstīt un priecājamies, ka jau pirmajās operācijās iekārtas esamība nodrošinājusi labākus operācijas rezultātus," komentē Igors Bass, labdarības fonda Paaudze" vadītājs.

 

Pētera Avena labdarības fonds „Paaudze" Latvijā darbojas kopš 2008. gada vairākos virzienos. Viena no tā galvenajām prioritātēm ir atbalsts bērnu veselības aizsardzībai. Vairāku gadu garumā, sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu realizēti daudzi dažādi projekti.

Lasīt vairāk

Bērnu slimnīca ieviesusi jaunu metodi pataloģijas un ģenētisku saslimšanu noteikšanā

Publicēts: 19.11.2015
 Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Medicīniskās ģenētikas un prenatālās diagnostikas klīnikā ir iespējams veikt šobrīd pasaulē precīzāko skrīninga testu uz hromosomālām patoloģijām, lai laikus noteiktu vai auglim nav nopietna ģenētiska saslimšana, piemēram, Dauna sindroms. ‘Grūtniecība ir brīnišķīgs brīdis sievietes dzīvē, tomēr šis laiks var arī būt saistīts ar izteiktām raizēm par topošā bērniņa veselību. Vairākos gadījumos ir ļoti svarīgi, lai laikus noteiktu precīzu risku biežākajām hromosomu anomālijām. Šī tehnoloģija kļuva pieejama ASV 2013. gada sākumā un jau šogad mēs varam piedāvāt to Latvijā' stāsta Medicīniskās ģenētikas un prenatālās diagnostikas klīnikas vadītāja Ieva Mālniece.

Kas ir NIPT? Raizes par bērna veselību var mazināt  Neinvazīvs Prenatāls Tests (NIPT), ar kuru var noteikt precīzu risku biežākajām hromosomu anomālijām. 

NIPT Panorama šobrīd ir visprecīzākais no prenatālā skrīninga testiem, jo metode, atšķirībā no citu laboratoriju  testiem pielieto citu sekvenēšanas tehnoloģiju - SNP sekvenēšanu (nosaka viena nukleotīda polimorfismus), tā atšķirot mātes un augļa DNS molekulas. Grūtniecības laikā daļa augļa DNS nokļūst mātes asinsritē un, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, to ir iespējams analizēt.

Ar NIPT Panorama   palīdzību iespējams veikt 21., 18., 13., X un Y hromosomu skaita izmaiņu skrīningu.  NIPT ir arī  vienīgais neinvazīvais prenatālais tests, kas spēj atpazīt triploīdiju.

Ko pastāstīs NIPT tests? NIPT sniegs personalizēti aprēķinātu risku un noteiks, vai gaidāmajam bērnam ir augsts vai zems noteiktu ģenētisko slimību risks. Tas aprēķina risku Dauna sindromam, Edvardsa sindromam, Patau sindromam un triploīdijai, kā arī tas atpazīst Ternera sindromu un citas dzimumhromosomu anomālijas, un  ar to iespējams noteikt arī bērna dzimumu.

Vai man vajadzētu veikt NIPT testu?

Par šī testa veikšanu pacients izlemj tikai pēc konsultācijas ar savu ārstu. Pastiprināta uzmanība jāpievērš, ja topošā māmiņa atbilst kādai no šīm grupām:

  • Sieviete ir vecāka par 35 gadiem;
  • Ģimenē ir novērotas noteiktas pataloģijas;
  • Ir izmainīti rādītāji rutīnas ģenētiskā skrīninga asins analīzēs (piem., vidēji augsta riska grupai). 
Ārsts pēc konsultācijas nozīmēs izmeklējumu - vienkāršu asins analīzi. Arī bērna tēvs var nodot savu vaiga gļotādas nokasījuma paraugu, taču tas nav obligāti nepieciešams un neiespaidos testa precizitāti.
Kad es varu veikt Panorama testu?

Testu var veikt jau no 9. grūtniecības nedēļas. Ārsts saņems testa rezultātus 7 - 10 dienu laikā.

Kādi citi testi ir pieejami?

Ir pieejami dažādi citi testi. Tradicionālie skrīninga testi (I un II trimestra ģenētiskā bioķīmiskā skrīniga analīzes) nav tik precīzi kā NIPT, bet diagnostiskajiem testiem, tādiem kā amniocentēze vai horija bārkstiņu biopsija, piemīt neliels grūtniecības sarežģījumu, t.sk. spontāna aborta, risks.

Kur es varu iegūt plašāku informāciju?

Plašāku informāciju par NIPT Panorama testu iespējams iegūt BKUS Medicīniskās ģenētikas un prenatālās diagnostikas klīnikā (pieteikšnanās uz NIPT analīzi , zvanot  pa tālruni 66117115 katru darba dienu 8:00 - 16:00).

Lasīt vairāk

Priekšlaicīgi dzimušo diena

Publicēts: 17.11.2015
Šodien, ar svinīgu karoga pacelšanu, atzīmējam Pasaules Priekšlaicīgi dzimušo bērnu dienu. Pie jaunajiem vecākiem viesos bija arī programmas „Drošais apmetnis” patronese, Latvijas Republikas Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone, kas kopā ar Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāju Andu Čakšu, Bērnu Slimnīcas Fonda (BSF) vadītāju Lieni Dambiņu un SIA „Maxima Latvija” Zīmola vadītāju Viktoriju Gulbi – pateicās Neonataloģijas klīnikas ārstiem, kā arī uzmundrināja nodaļā esošās māmiņas un viņu bērniņus ar jaukām Latvijā darinātām dāvaniņām.


Savukārt pēcpusdienā Saulaino dienu bibliotēkā notika mīļuma un gaišu domu piepildīti “Satikšanās svētki”, kuros pulcējās priekšlaicīgi dzimušie bērniņi, viņu vecāki un ārsti un māsas, kas bijuši līdzās pašā dzīves sākumā. Sanākušos uzrunāja BKUS Neonatoloģijas klīnikas ārste, doc. Daiga Kviļūna, Dinamiskās novērošanas programmas vadītāja, neonatoloģe Ilona Vārpa un BKUS Neonatoloģijas klīnikas māsa Olita Lase. Ar muzikālu priekšnesumu vecākus un ārstus sveica Evita Zālīte un Inga Karpiča, bet, lai runas mazajiem neliktos tik garas, par jautrību gādāja vilcēns, lapsēns un dakteris Klauns.

Par priekšlaicīgu dzimušiem tiek saukti bērniņi, kuri nākuši pasaulē no 22. līdz 36. grūtniecības nedēļai. Latvijā tie ir 6% no jaundzimušajiem jeb apmēram 1000 bērnu katru gadu. Tā kā šiem bērniņiem dzīves sākumā nepieciešama īpaša speciālistu uzraudzība, bērnu slimnīcas speciālisti ir izveidojuši speciālu priekšlaikus dzimušo bērniņu programmu Drošais apmetnis, kuras ietvaros šobrīd tiek vākti ziedojumi, lai jau drīzumā mēs īpašos, pirms laika dzimušos mazuļus arī aprūpēt varētu īpaši, veltot vairāk laika, uzmanības un apmācot speciālistus! Parasti laiks tūlīt pēc mazuļa nākšanas pasaulē ģimenei ir uztraukuma, spēcīgu emociju piepildīts, tāpēc apkārtējo cilvēku atbalsts un izpratne ir ļoti svarīgi. Tikšanās ar ārstiem un citiem vecākiem, daloties pieredzē un sniedzot uzmundrinājumu, kā arī vienkārši labi kopā pavadot laiku, ir liels atbalsts “steidzīgo” bēbīšu mammām un tētiem.Lasīt vairāk

Enģeļi pār Latviju.

Publicēts: 16.11.2015
 Jau astoto gadu labdarības akcijā Eņģeli pār Latviju tiks vākti ziedojumi, lai palīdzētu bērniem ar smagām veselības problēmām saņemt ārstēšanu un nodrošināt labāku dzīves kvalitāti. Bērnu slimnīcas fonds apzinājis jau aptuveni 100 bērnu no visas Latvijas, kuriem būtu nepieciešams ziedotāju atbalsts. Bērnu slimnīca, ārsti un bērnu vecāki dara visu, un pat vēl vairāk, lai mazajiem pacientiem sniegtu iespējami labāko ārstēšanu un aprūpi. Tomēr daudziem bērniem ir vajadzīga palīdzība arī ārpus slimnīcas sienām. Lai arī vairumā gadījumu valsts sedz ārstēšanas izmaksas, ir situācijas, kad vajadzības ir lielākas nekā finansiālās iespējas. Tāpēc Bērnu slimnīcas fonds un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca ir pievienojušies akcijai "Eņģeli pār Latviju", aicinot sabiedrību sniegt atbalstu pacientiem un kļūt par viņu sargeņģeļiem.

Sabiedrības atbalsts īpaši būtisks pacientiem, kuriem nepieciešama ilgstoša rehabilitācija un palīgierīces, speciāla, dārga pārtika un ierīces insulīna injekcijām.

„Ir slimības, ar kurām ir jāsadzīvo. Un sadzīvot ir jāmācās. To ārstēšana cieši savij ārstu un pacientu, lai gan ārstēšanās slimnīcā ir tikai īss posms. Tālākais ir garš ceļš: mājas, rehabilitācijas centri, netradicionālas pieejas un lielas vecāku un sabiedrības rūpes un atbalsts. Palīdzēt sadzīvot ar slimību, palīdzēt dzīvot labāk ir mūsu uzdevums. Palīdzot citiem mēs, ārsti un līdzcilvēki, dziedējam arī sevi,” par akcijas nozīmi stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša.

Pirmais akcijas Eņģeļi pār Latviju vēstnesis šogad ir mazais Ralfs no Dobeles, kuram ir iedzimta ģenētiska saslimšana. Ģimene priecātos par biežākām speciālistu vizītēm mājās,vakuuma ierīci siekalu atsūkšanai un jauniem, lielākiem ratiņiem. Vairāk lasi šeit: Bērnu slimnīcas fonds

Ziedošanas iespējas
zvanot pa tālruni 90006486 - viens zvans 1,42 eiro
pārskaitot uz Bērnu slimnīcas fonda bankas kontu, AS SEB banka, LV84UNLA0050012160326, norādot mērķi – Eņģeļi pār Latviju
No 16. novembra var ziedot Rimi un Supernetto veikalos!

Akcija notiek sadarbībā ar RIMI LATVIA un MTG TV Latvia.

Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca