Uzzini vairāk par vakcināciju! Kas ir mīts un kas realitāte? Sūti savu jautājumu speciālistam!

Publicēts: 15.04.2014
No 22. līdz 26. aprīlim Eiropā notiks Imunizācijas nedēļas pasākumi. Arī Latvijā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcas (BKUS) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, nedēļā pēc Lieldienām aicina bērnu vecākus uzzināt vairāk par bērnu un pieaugušo vakcināciju.


23. aprīlī no plkst. 12:00 līdz 13:00 BKUS Saulaino dienu bibliotēkā notiks tematiska pēcpusdiena „Vakcinācijas mīti un realitāte!”, kuras laikā speciālisti informēs par vakcinācijas aptverei Latvijā. Tāpat šogad plašāk tiks runāts par vakcinācijas blaknēm. Par blaknēm uztraucas, un no komplikācijām baidās lielākā daļa bērnu vecāku, bieži nemaz nezinot, kādas tās ir.  Ko sagaidīt pēc vakcinācijas? Kādas reakcijas liecina par nopietnām vakcinācijas sekām un kuras pāries pašas no sevis un sekas bērna veselībai neatstās? Kad vakcināciju labāk atlikt? Kas ārstam pirms vakcinācijas noteikti jāizstāsta?

Ja arī Tu gribi uzdot savu jautājumu, sūti to līdz 21. aprīlim uz e-pasta adresi vakcinacija@bkus.lv
Tematiskājā pēcpusdienā no plkst. 13:00 līdz 14:00 notiks tiešraides diskusija, kuras laikā speciālisti atbildēs uz vecāku un interesentu iesūtītajiem jautājumiem par vakcināciju un vakcinācijas blaknēm. Arī tiešraides laikā vecāki varēs uzdot jautājumus, izmantojot SPKC un BKUS Twitter kontu twitter.com/SPKCentrs vai  twitter.com/Bernu_slimnica

Tematiskās pēcpusdienas tiešraidi un speciālistu atbildes uz iesūtītajiem jautājumiem varēsi noskatīties iepriekš minētajos laikos šādās mājaslapās: www.bkus.lv; www.spkc.gov.lv, www.delfi.lv.

 

 

Lasīt vairāk

Sargiet bērnus no sadzīves ķīmijas!

Publicēts: 01.04.2014
Šobrīd cīnāmies par  2 gadus veca zēna veselību, kurš ieguvis ļoti smagus augšējā gremošanas trakta apdegumus pēc cauruļu tīrīšanas līdzekļa „Krot” iedzeršanas.

Barības vada ķīmiskie apdegumi ir smaga sadzīves trauma, ko biežāk iegūst bērni vecumā no 1-3 gadiem. Traumas rezultātā nereti mainās bērna turpmākās dzīves kvalitāte. Jāatzīmē, ka galvenokārt ķīmiskos apdegumus bērni gūst mājās. Tas nozīmē, ka vēl joprojām bērniem mājās netiek nodrošināta droša vide t.i. – bīstamas ķīmiskas vielas tiek turētas bērniem viegli pieejamās vietās.

Biežākie ķīmiskie aģenti ir sadzīvē lietojamie līdzekļi – veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzekļi („Ciff”, „Ajax”, „Ace” u.c.), kas parasti rada mutes/rīkles gļotādas kairinājumu, savukārt otra grupa ir etiķa esences radītie barības vada apdegumi un apdegumi, kas gūti ar sārmu (cauruļu tīrīšanas līdzeklis ”Krot” u.c.), radot smagus, neatgriezeniskus barības vada bojājumus. Vēl pie biežākajiem aģentiem jāmin degmaisījumi, kālija permanganāts, acetons, briljantzaļā spirta šķīdums.
Pēc statistikas datiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā 2012. gadā ārstēti 5 bērni, kuri bija guvuši barības vada apdegumus, taču pērn palīdzējām 20 bērniem, kuri guva sadzīves ķīmijas izraisītus barības vada apdegumus. 


Bērnu slimnīcas mediķi atkārtoti vecākus aicina sadzīves ķīmiju, etiķa esenci, medikamentus u.c., novietot drošā, stabilā un bērniem nepieejamā vietā. Ja tomēr noticis nelaimes gadījums, aicinām nekavējoties sazināties ar ārstniecības personu. Sekmīga ārstēšana būs iespējama, ja ārstam būs zināma precīza informācija par konkrēto ķīmisko maisījumu, tādēļ nepieciešams ārstniecības personai uzrādīt konkrēto produktu un tā iepakojumu. Neatstājiet bērnus bez uzraudzības, jo viņi ir kā ūdens zāles nemitīgā kustībā.

Lasīt vairāk

Svešķermeņi apdraud bērnu veselību un dzīvību

Publicēts: 28.03.2014
Pēc statistikas datiem katru gadu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonāk aptuveni 70 bērni ar svešķermeņiem gremošanas traktā, vidēji 40 bērni ar svešķermeņiem elpceļos, un ap 10 gadījumu, kad svešķermenis nonācis acīs vai ausīs, no visiem gadījumiem 2 % svešķermeņu ir tieši baterijas.

Par īpaši bīstamiem svešķermeņiem tiek uzskatītas tieši baterijas un magnēti, pat neliela izmēra baterija var apdraudēt bērna dzīvību, turklāt svarīga ir katra minūte. Ja bērns norijis bateriju, vai, ja vecāki nav redzējuši, ko tieši bērns norijis, kavēties nedrīkst, nekavējoties jādodas uz slimnīcu vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Bērnu Ķirurģijas klīnikas vadītājs prof. Aigars Pētersons stāsta, ka bateriju norīšana ir ārkārtīgi bīstama, jo, nonākot organismā tā ātri sadalās un jau divu stundu laikā spēj radīt neatgriezeniskus orgānu bojājumus ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī trahejā, elpošanas ceļos un centrālajā asinsritē, turklāt, ja bojājums skar arī citas sistēmas, letalitāte vērojama 80-90% gadījumos. Baterijās esošās ļoti aktīvi ķīmiskās vielas burtiski „izdedzina” audus, radot gļotādas tūsku un ļoti sarežģītus orgānu bojājumus.

Baterijas un magnēti bieži vien ir sastopami bērniem brīvi pieejamās vietās, kā arī rotaļlietās vai sadzīves elektronikas precēs. Jāatceras, ka bērns var norīt visu, ko var iebāzt mutē. Visbiežāk palīdzība jāsniedz bērniem no pusgada līdz pieciem gadiem, jo tieši šajā vecumā bērni mēdz norīt kādu svešķermeņi. Aicinām vecākus neatstāt bērnus nepieskatītus rotaļu laikā un pievērst pastiprinātu uzmanību ne tikai bērna rotaļlietām un to kvalitātei, bet izvērtēt no kādiem priekšmetiem vēl bērns var izņemt baterijas.

Svešķermenis gremošanas traktā

Ja bērns norijis, piemēram, mazu, gludu podziņu vai ko līdzīgu, tā nonāk kuņģī un pēc tam arī podiņā. Nelāgi, ja norītais priekšmets ir lielāks vai bīstamāks pēc uzbūves (piemēram, baterija) – tas var iesprūst barības vadā vai kuņģī un tur arī palikt, kamēr ārsts to neizņem. Par to, ka barības vadā kaut kas nosprostojies, liecina pastiprināta siekalošanās, grūtības norīt ēdienu un šķidrumu, var būt sāpes aiz krūšu kaula .

Svešķermenis elpošanas ceļos

Elpošanas ceļos biežāk nokļūst sīkāki svešķermeņi, un visbiežāk tas notiek ēdot. Svešķermenis elpošanas ceļos nonāk aizrijoties. Bērnam sākas klepus lēkme, trūkst elpas, viņš var kādu brīdi neelpot, ādas krāsa kļūst zilgana. Nereti svešķermeņa izraisītā klepus lēkme to var izstumt ārā, taču, ja svešķermenis nav atklepots, iespējams tas ir ieķēries vai iekļuvis dziļāk elpošanas ceļos.

Ja aizrijies ir zīdainītis


Ja aizrijies ir zīdainītis, viņš jāsagriež uz sāniem un jāieliek mutē pirksts, lai pavērtu vaļā mutīti. Tad zīdainītis jānovieto ar vēderu uz viena no pieaugušā cilvēka augšstilbiem tā, lai mutīte tiktu vērsta uz zemi un galviņa nedaudz uz leju. Lai dabūtu ārā svešķermeni, jāizpilda pieci diezgan spēcīgi uzsitieni starp lāpstiņām un pēc tam jāpārbauda, vai procedūra ir izdevusies un svešķermenis ir iznācis. Ja viss ir izdevies, jāiztīra mazulim mute. Ja svešķermenis joprojām atrodas mazuļa elpceļos vai barības vadā, bērns jāpārvieto uz otru roku, šoreiz ar muguru uz roku un skatu uz augšu, galviņu nedaudz vērstu uz leju. Netiešās sirds masāžas vietā jānovieto trīs pirksti, kuri jāsagriež uz augšu, lai varētu veikt piecus grūdienus uz krūškurvi. Pēc šīm darbībām jāpārbauda, vai izdevies atbrīvot bērna elpceļus no svešķermeņa. Ja tas ir izdevies, bērna mutīte jāiztīra, ja nē – jāatkārto palīdzības sniegšana, balstot zīdainīti uz augšstilba ar sejiņu uz leju un tad atkal uz rokas ar sejiņu uz augšu.

Pirmās palīdzības sniegšana gadu veciem un vecākiem bērniem


Ja aizrijies ir bērns, viņam jāļauj izklepoties. Ja klepus kļūst neefektīvs (nekas netiek atklepots), jāveic paņēmiens – uzsitiens starp lāpstiņām. Jānometas ceļos aiz bērna muguras, lai izlīdzinātos auguma starpība, ar vienu roku jātur bērns pie krūtīm, jāsaliec gandrīz taisnā leņķi uz priekšu un jāveic pieci uzsitieni starp lāpstiņām virzienā uz priekšu, uz pleciem. Sitieni jāizpilda saudzīgi, bet efektīvi. Pirmajos trijos līdz piecos uzsitienos būs lielākā iespējamība atbrīvot elpceļus no svešķermeņa. Ja atbrīvojas elpceļi un bērniņš sāk elpot un klepot, jāļauj viņam izklepoties, lai svešķermeni pilnībā dabūtu ārā. Ja uzsitieni starp lāpstiņām nav līdzējuši un svešķermenis joprojām atrodas elpceļos, jāveic paņēmiens – grūdiens paribē. Bērns jānovieto sev priekšā ar muguru pret pieaugušo un skatu uz priekšu, uz leju. Rokas jāapliek bērnam apkārt. un vienas rokas dūre jānovieto zem ribu loka – starp nabu un ribu loku. Šādā pozā jāveic pieci grūdieni uz sevi, uz augšu. Ja bērns ir lielāks, pieaugušajam jāatrodas stāvus, bet cietušajam bērnam pēc iespējas vairāk jānoliecas uz priekšu.

Ja bērnam vai zīdainim svešķermeni neizdodas atklepot un viņš zaudē samaņu, jārīkojas pēc atdzīvināšanas pasākumu principiem, jāpārbauda elpošana un sirdsdarbība, nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, jāuzsāk elpināšana un netiešā sirds masāža.

Neskaidrību vai svarīgu, ar bērna veselību saistītu, jautājumu gadījumos, ir iespēja zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās 17.00-8.00, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti) un saņemt kvalificētu mediķa padomu un konsultāciju vienkāršos saslimšanas gadījumos vai svarīgos medicīniskos jautājumos. Ārkārtas gadījumos, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību vai saņemtu informāciju par pirmās paliedzības sniegšanu, zvaniet uz tālruņa numuru 113.


 

Lasīt vairāk

Šodien, 24. martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkolozes diena

Publicēts: 24.03.2014


Tuberkoloze ir infekcijas slimība, kuras saslimšanu izraisa tuberkolozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis.Izšķir vairākus tuberkolozes saslimšanas veidus, tomēr visizplatītākā ir plaušu tuberkoloze.

Atceries, ka turbekolozes nūjiņa izplatās pa gaisu, infekciozajam cilvēkam klepojot, šķaudot un runājot, tātad ar tuberkolozi var inficēties sabiedriskās vietās, tādās kā veikali, sabiedriskais transports, teātris u.c.

Tuberkolozes profilakses galvenie priekšnoteikumi ir regulāra telpu vēdināšana, imunitātes stiprināšana un veselīgs dzīvesveids. 
Bērnam saslimšana ar tuberkolozi var izpausties kā saaukstēšanās vai griba, ar raksturīgi paaugstinātu ķermeņa temperatūru, nogurumu, galvassāpēm, ieilgušu bronhītu vai pneimoniju.

SPKC informē, ka bērnu saslimstība ar tuberkulozi 2013.gadā ir samazinājusies: vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem reģistrēti 45 saslimšanas gadījumi (2012.gadā - 56), bet vecuma grupā 15 līdz 17 gadi – 13 gadījumi (2012.gadā - 20).
Sīkāk par Tuberkolozes raksturīgajām pazīmēm, vakcināciju un ārstēšanas gaitu lasi šeit!


Lasīt vairāk

Mērķtiecīgi soļi Rietumeiropas mugurkaula ķirurģijas virzienā

Publicēts: 11.03.2014
Pagājušajā nedēļā pirmo reizi Latvijā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā ārstu komanda veikusi sarežģītu, augsta riska, krusta kaula operāciju pacientam, kurš sirgst ar onkoloģisku saslimšanu. Iepriekš šāda veida operācijas Latvijas pacientiem varēja veikt tikai ārvalstīs, taču, pieaugot ķirurgu teorētiskajām un praktiskajām zināšanām sarežģītu operāciju veikšanā, turpmākā nākotnē pašmāju ārsti līdzīgos gadījumos varēs palīdzēt tepat un spēs pacientiem un viņu piederīgajiem aiztaupīt satraukuma brīžus, cenšoties īsā laikā sameklēt ārstēšanās iespējas ārzemēs.

Pirms operācijas ārstu konsīlijs, kurā līdzdarbojās hematoonkologs, neirologs, bērnu, asinsvadu un mugurkaulu ķirurgi, kā arī anesteziologs, lēma par operācijas taktiku un gaitu, izmantotajām metodēm un tehniskām iespējām, lai iespējami veiksmīgi palīdzētu pacientam gan operācijas laikā,  gan pēc operācijas periodā, gan tālākajos ārstēšanās posmos.Mugurkaula ķirurgs J.Osītis (1. no kreisās) un bērnu ķirurgs J. Upenieks Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca