No 1.septembra Bērnu slimnīca kā personu apliecinošu dokumentu nepieņems autovadītāja apliecību

Publicēts: 02.07.2014
Pamatojoties uz Personu apliecinošu dokumentu likuma 4.panta pirmo daļu, kur minēts, ka Latvijā personu apliecinoši dokumenti ir tikai personas apliecība jeb tā dēvētā ID karte un pase, un Pacientu tiesību likuma 15.panta ceturto daļu, kur minēts, ka persona, reģistrējoties ārstniecības iestādē vai saņemot ārstniecību, pēc ārstniecības personas pieprasījuma uzrāda personu apliecinošu dokumentu, sākot no 2014. gada 1.septembra Bērnu slimnīca kā personu apliecinošus dokumentus pieņems tikai pasi vai ID karti.

Informējam, ka šie nosacījumi attiecās uz bērna likumiskajiem pārstāvjiem, kā arī bērniem, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu!

Bērniem līdz 15 gadu vecumam nepieciešama tikai dzimšanas apliecība (der arī ID karte vai pase, ja tāda ir) , pēc 15 gadu vecuma nepieciešams uzrādīt pasi vai ID karti!

Šādi nosacījumi attieksies tikai uz plānveida ārstniecības un aprūpes pakalpojumu sniegšanu, piemēram, operācijām, izmeklējumiem, ārsta konsultācijām. Ja pacientam tiks sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība, personu apliecinošu dokumentu uzrādīšana tiek atlikta, līdz brīdim, kad tas ir iespējams.

Tāpat, bērna likumiskajam pārstāvim jāpierāda tā juridiskais statuss attiecībā pret nepilngadīgu bērnu. Vecākiem šim mērķim der atbilstošs ieraksts tēva vai mātes pasē vai bērna dzimšanas apliecība ar norādītiem vecāku vārdiem. Citām personām, tai skaitā vecvecākiem, brāļiem, māsām, citiem tuviniekiem u.c. ir nepieciešams sagatavot notariāli apstiprinātu pilnvaru pārstāvēt bērna likumiskās tiesības un intereses.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas juriskonsults Natālija Jevtušoka: Bērna likumiskajiem pārstāvjiem ir svarīgi zināt, ka informācija par bērna veselību ir ierobežotas pieejamības informācija. Slimnīcas personālam, pirms šādas informācijas izpaušanas, ir jāpārliecinās par informācijas pieprasītāja tiesībām to saņemt. Viens no pārbaudes kritērijiem ir informācijas pieprasītāja identitātes pārbaude. 
Atgādinām, ka personas apliecinošs dokuments (personas apliecība jeb ID karte vai pase) ir obligāts personai no 15 gadu vecuma. Tātad, bērnam līdz 15 gadu vecumam, saņemot pakalpojumus Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, nepieciešama tikai dzimšanas apliecība.


Lasīt vairāk

Bērnu slimnīcas mediķi Līgo svētkos aicina būt uzmanīgiem

Publicēts: 20.06.2014
Tuvojoties Līgo svētkiem, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi vecākus aicina jau laikus pārdomāt ar bērnu drošību saistītos jautājumus. Pērn slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi svētku laikā palīdzību sniedza 465 bērniem, no kuriem, izvērtējot veselības stāvokli, stacionēti tika 123 pacienti.
„Ja ik gadu liela daļa Latvijas iedzīvotāju Līgo svētkus un Jāņus sagaida ar prieku un līksmi, bet mediķi, īpaši tie, kuriem iekritušas dežūras slimnīcā - ar bažām. Jau zināms, ka svētku laikā pie mums pēc palīdzības vērsīsies bērni ar dažādiem veselības traucējumiem, lielākoties ar paaugstinātu temperatūru un vēdera sāpēm, kas bieži vien saistītas ar pārēšanos. Tāpat bērni svētku laikā gūst dažādas vasaras aktīvajam dzīvesveidam raksturīgas traumas- punus, zilumus, sasitumus, nobrāzumus, arī nopietnas traumas, kuras prasa ārstēšanos slimnīcā- dažādus lūzumus, locītavu mežģījumus, dziļas brūces un galvas traumas. Taču palīdzību sniedzam arī bērniem ar Jāņu un Līgo svētkiem raksturīgām traumām- dažādiem apdegumiem, traumām, kas gūtas peldoties, nereti tā ir arī degšķidrumu iedzeršana.Visbiežāk Līgo svētki tiek svinēti ārpus bērnu ierastās komforta zonas jeb mājām. Tāpēc aicinu jau laikus izvērtēt potenciālo svētku svinēšanas vietu un paredzētās aktivitātes, īpaši, ja ģimenē aug mazi bērni!”, uzsvēra Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.

Nereti Līgo svētku maltīte tiek gatavota uz atklātas uguns vai uz grila, mediķi aicina vecākus pastiprinātu uzmanību pievērst grila aizdedzināšanas šķidrumu drošai uzglabāšanai un lietošanai, brīdinot- nekādā gadījumā neatstājiet degmaisījuma pudeles bērnam viegli pieejamās vietās, tāpat neatstājiet bērnus bez uzraudzības pie karstiem griliem, ugunskuriem un citām karstām ierīcēm.

Ja svētkus paredzēts svinēt ūdens tilpņu tuvumā, aicinām vecākus padomāt par bērnu drošību to tuvumā. Nekādā gadījumā neļaujiet bērnam peldēties nezināmās un nepārbaudītās vietās. Pieredze rāda, ka īpaši bīstamas ir tieši piemājas nelielās ūdenskrātuves- dīķi, jo tie bērniem rada daudzus vilinājumus, turklāt šogad dīķos Latvijā noslīkuši jau vairāki bērni. Mediķi uzsver, ka ūdenskrātuvei nav jābūt dziļai, lai tā bērnam radītu slīkšanas draudus.

Dodoties atpūtā pie dabas, vecāki aicināti padomāt arī par bērnu (īpaši zīdaiņu) pasargāšanu no dažādu knišļu un kukaiņu kodumiem, īpaši no bitēm, lapsenēm vai iršiem, kuru inde alerģiskiem bērniem var radīt nopietnas sekas un pat dzīvības apdraudējumu. Ieteicams lietot kukaiņus atbaidošus aerosolus vai eļļas, kā arī izvēlēties vieglu apģērbu, kas nosedz rokas un kājas. Tāpat pēc atpūtas brīvā dabā rūpīgi jāpārbauda, vai bērnam nav piesūkusies ērce.

Mediķi iesaka arī nodrošināties ar pirmās nepieciešamības medikamentiem un pārsienamo materiālu, ja dodaties atpūsties pie dabas, iesakām līdzi ņemt antihistamīna (pretalerģijas) līdzekļus, pretsāpju un temperatūru mazinošus medikamentus.

Atgādinām, ka svētku dienās un brīvdienās visu diennakti medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Ja nepieciešams saņemt medicīnisku konsultāciju ģimenes ārsta kompetences ietvaros, Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās var vērsties pie dežūrārstiem.

Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Savukārt traumu vai pēkšņas saslimšanas gadījumā medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta veselība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

Gadījumos, kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.

Lasīt vairāk

BKUS un SPKC atklātā vēstule par vakcināciju

Publicēts: 20.06.2014
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra atklātā vēstule Veselības ministrijai, Veselības inspekcijai, Latvijas Homeopātu asociācijai, Latvijas Ārstu biedrībai, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai, Latvijas Pediatru asociācijai un plašsaziņas līdzekļiem.

Pagājušajā nedēļā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu redzeslokā ļoti novēloti, nonāca mazs bērns, kuram pēc saslimšanas ar vakcīnkontrolējamu infekciju, draud nopietnas veselības un dzīvības briesmas. Kā tas varēja gadīties?

Vai patiešām mums jāpiedzīvo agrāko infekciju atgriešanās un nevainīgu bērnu nāve vai smagas slimību komplikācijas, lai vecāki, ģimenes ārsti, alternatīvās medicīnas piekritēji un nereti arī mediji pārdomātu ietekmi, ko rada, kad aicina bērnus pret infekcijas slimībām nevakcinēt vai aktīvi tiražē informāciju pret vakcināciju, kas neatbilst patiesībai? Kas uzņemsies atbildību, ja neizdodas glābt bērnu, kurš saslimis ar infekcijas slimību, ko spēja novērst vakcinācija. Turklāt atgādināsim, ka bērniem gandrīz visas potes mūsu valstī ir bez maksas.

Jā, mēs vecāki, esam tik ļoti dažādi savos uzskatos, dzīves pieredzē un izteikumos, uzskatos un lēmumos. Esam dažādi arī situācijās, kad jāizvēlas, kam uzticēt sava bērna veselību un kura padomam klausīt. Vai iespējams runāt par vienu pareizu izvēli visiem? Droši vien, ka nē, bet varam runāt par izvēli – rīkoties tā, lai nekaitētu.

Tādēļ, mēs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, ar atklātu vēstuli vēršamies gan pie profesionālajām ārstu asociācijām, gan kontrolējošām institūcijām, gan mediju pārstāvjiem un lūdzam uzņemties atbildību par katru izteikto vai rakstīto vārdu. Aicinām uz tādu rīcību bērnu vakcinācijas jautājumā, kas nerada kaitējumu. Uzskatām, ka kampaņas pret vakcināciju ir apzināts kaitējums un neprofesionāla rīcība pret bērnu, un mums kopā ir jādara viss, lai novērstu bērniem sāpes un ciešanas.

Mēs, Bērnu slimnīcas mediķi, neesam pret alternatīvo medicīnu un homeopātiju, tā ir atbalstāma un iesakāma terapija paralēli tradicionālajai medicīnai, situācijās un veselības stāvokļos, kad tas ir iespējams un tas ir droši. Bet tā nevar aizstāt ne vakcināciju, ne citas specifiskas terapijas, piemēram, onkoloģijā, smagu infekcijas slimību ārstēšanu u.tml. Tomēr, neraugoties uz to, ka visur pasaulē ne tikai zinātniski, bet arī, praktiski pierādīts, ka vakcinācija ir vienīgais instruments, lai bērnus un pieaugušos droši pasargātu no veselībai un dzīvībai bīstamām infekcijām, vecākiem nereti tiek pausts un popularizēts cits viedoklis.

Šī nebūt nav pirmā izglābtā bērna dzīvība, pēc tam, kad to par ievērojamām naudas summām absolūti pārliecinoši kā visveselīgāko terapijas veidu pacientam solīja netradicionālās medicīnas pārstāvji. Ja ārsts ir ieguvis medicīnas izglītību, viņam jāzina, kuras slimības vai simptomus var izārstēt ar homeopātiskiem līdzekļiem un kuras tomēr ir jāārstē ar tradicionālās medicīnas metodēm.

SPKC epidemiologi norāda uz pieaugošu atsevišķu infekcijas slimību izplatību, ko iespējams novērst ar vakcinācijas palīdzību. Sevišķu satraukumu rada pieaugošais difterijas gadījumu skaits bērniem un pieaugušajiem: 2010. gadā tika reģistrēti 2 difterijas gadījumi, 2011. g. – 6, 2012. g. – 8, 2013. g. – 14, bet šogad tie ir jau 10 gadījumi, 8 gadījumos no tiem personas nebija vakcinētas pret difteriju.

Mediju telpā nereti izskan absurdi apgalvojumi, kas vakcināciju vaino visās pasaules nelaimēs. Tomēr vakcinācijā nav nekā mistiska, vakcinācija balstās uz vienkāršu principu. Ar konkrētu infekcijas slimību cilvēks parasti slimo vienu reizi mūžā un kļūst neuzņēmīgs imunitātes veidošanās rezultātā. Pēc vakcinācijas organisms, tāpat kā slimības laikā, tiek pakļauts slimību izraisošas baktērijas vai vīrusa iedarbībai, bet vakcīnā šie slimību izraisītāji ir novājināti, nedzīvi vai pārveidoti, līdz ar to tā nerada reālu saslimšanu. Imunitāte (organisma aizsardzība) rodas tādējādi, ka imūnās sistēmas šūnas pret slimību izraisītājiem 7 - 21 dienu laikā izveido antivielas (pretvielas). Informācija par organismā nokļuvušajiem slimību izraisītājiem iegulst t.s. atmiņas šūnās. Ar vakcīnu ievadot šos slimības izraisītājus organismā atkārtoti, pateicoties organisma atmiņas šūnām, ātri veidojas antivielas. 

Bērnu slimnīca, paralēli šai atklātajai vēstulei, neizbēgami ir spiesta vērsties likumā noteiktajā kārtībā pie oficiālajām iestādēm un institūcijām, lai izvērtētu un turpmāk novērstu šādu vai līdzīgu gadījumu atkārtošanos. Tomēr ne mazāk svarīgi mums šķiet aicināt jebkuru padomāt un aktīvi rīkoties, esot atbildīgiem ne tikai par savu, bet arī to mazo cilvēku veselību, dzīvību, labklājību un dzīves kvalitāti, kuru vietā jāpieņem gudri un pārliecināti lēmumi.

Cienījamie vecāki, ja jums ir šaubas par vakcinācijas lietderību, lūdzu konsultējaties par šiem jautājumiem pie mediķiem, vienu, pieciem vai desmit, tam nav izšķirošas nozīmes, nozīme ir tikai tam, lai šie cilvēki, ar ko jūs runājat, ir profesionāļi, un jums spētu sniegt pēc iespējas vairāk uz faktiem balstītas informācijas.

Ar cieņu,

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi un Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti

20.06.2014.

Lasīt vairāk

Podziņbateriju bīstamība!

Publicēts: 18.06.2014
Pēdējā laikā bērnu ārsti vairākkārt ir vērsuši sabiedrības uzmanību uz to, ka pieaug to bērnu skaits, kurus nākas glābt pēc podziņbateriju norīšanas. Šī problēma ir aktuāla visā pasaulē, tādēļ šonedēļ (no 16. Līdz 20. Jūnijam) daudzās valstīs norit Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) iniciēta podziņbateriju drošuma nedēļa. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (turpmāk - BKUS) aicina gan vecākus, gan visus bērnu aprūpē iesaistītos iedzīvotājus pievērst uzmanību un pārliecināties, ka bērniem pieejamā vidē neatrodas priekšmeti, kur atrodamas podziņbaterijas – dažāda veida tālvadības pultis, auto atslēgas, kalkulatori u.c. priekšmeti.

Lai palīdzētu vecākiem un citiem iedzīvotājiem labāk identificēt priekšmetus, kur atrodamas podziņbaterijas, PTAC un BKUS interneta vietnēs izvietojuši praktiskus padomus vecākiem, skatīt ŠEIT! 

Pēc statistikas datiem katru gadu Bērnu slimnīcā nonāk aptuveni 70 bērni ar svešķermeņiem gremošanas traktā, vidēji 40 bērni ar svešķermeņiem elpceļos, un ap 10 gadījumu, kad svešķermenis nonācis acīs vai ausīs, no visiem gadījumiem 2 % svešķermeņu ir tieši baterijas. Šī gada aprīlī, norijot podziņbateriju, bojā gāja 1,8 gadus vecs bērns, vēl daži īsā laika posmā ar šādu problēmu tika nogādāti slimnīcā.

Baterijas ir elektroķīmiska ierīce, ar spēju pārvērst ķīmisko enerģiju elektroenerģijā, lai nodrošinātu enerģiju uz elektroniskajām ierīcēm. Bateriju ražošanā izmanto dažādus metālus un to savienojumus, no kuriem zināmākie ir varš, niķelis, cinks, mangāns, nātrijs un kālijs. Nonākot saskarē ar kuņģa sulu, baterija sāk šķīst un izdalās visas iepriekšminētās vielas, kas rada smagus iekšējo orgānu apdegumus, tā var iespūrst arī barības vadā, kur bojājumus veido tieši vienā vietā. 
Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs prof. Aigars Pētersons stāsta, ka bateriju norīšana ir ārkārtīgi bīstama, jo, nonākot organismā, tā ātri sadalās un jau divu stundu laikā spēj radīt neatgriezeniskus orgānu bojājumus ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī trahejā, elpošanas ceļos un centrālajā asinsritē, turklāt ja bojājums skar arī citas sistēmas, letalitāte vērojama 80-90% gadījumos. Baterijās esošās ļoti aktīvi ķīmiskās vielas burtiski „izdedzina” audus, radot gļotādas tūsku un ļoti sarežģītus orgānu bojājumus.

Daudz un dažāda veida elektriskās ierīces ir neatņemama mūsu ikdienas dzīves daļa. Arī mazajā tālvadības pults bateriju nodalījumā, kā arī kalkulatorā, pulksteņos, atslēgu maciņos, bezliesmu svecēs u. c. atrodama šī mazā, bet ļoti bīstamā podziņbaterija.

„Aicinu vecākus un visus, kam ir saskarsme ar bērniem, rūpīgi palūkoties sev apkārt, droši vien tur ieraudzīsiet vismaz dažus priekšmetus, kas ir pievilinoši bērniem, bet tajos atrodas šīs bīstamās podziņbaterijas. Parūpējieties par to, lai šie priekšmeti nebūtu bērniem pieejami, tas būs vērtīgākais, ko varat darīt, lai nenotiktu nelaime!”, aicina PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Lasīt vairāk

Darbu sāks 20 jauni Dakteri Klauni

Publicēts: 17.06.2014
Daktera Klauna darba neatņemamo sastāvdaļu – sarkano degunu un zināšanu dokumentālu apliecinājumu saņēmuši 20 biedrības Dr.Klauns jaunie dalībnieki, lai no jūlija pievienotos saviem kolēģiem Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā – Torņakalna un Gaiļezera novietnēs, kā arī strādātu slimnīcās Valmierā un Ventspilī.

Četros mēnešos jaunie Dakteri Klauni sekmīgi apguvuši pamatus psiholoģijā, aktiermākslā, pantonīmā, improvizācijā, un, protams, arī medicīnas klaunādē, kur savu ieguldījumu devuši profesionāļi no Latvijas, Krievijas, Itālijas un Izraēlas. Gūtās zināšanas jaunie Dakteri Klauni simboliski apliecinājuši kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mazajiem pacientiem, tās pagalmā izveidojot 10 savus līdziniekus. Košās Dakteru Klaunu dekorācijas izveidotas cilvēka dabīgā augumā, piestiprinātas pie kokiem, un līdz pat rudenim tās raisīs smaidu katrā atnācējā, atgādinot par slimnīcas vērtīgajiem palīgiem – Dakteriem Klauniem. Biedrības Dr.Klauns jauno kolēģu radošo darbu novērtēja – Bērnu klīniskās universitātes valdes priekšsēdētāja Anda Čakša, Izraēlas vēstniece Latvijā Hagita Ben–Jākova, AO Rīgas piena kombināts valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs, P.Avena fonda izpilddirektors Igors Bass.“Teju gadu, kopš Dakteri Klauni ir ienākuši slimnīcā, nācies novērot - mazie pacienti gaiteņos un nodaļās kļūst mierīgi, iepleš acis un izbrīnīti vēro viņu savstarpējo spēli, citi, vēderus turēdami, smejas, vēl kāds slēpjas aiz mammas svārkiem. Viņi spējuši mazināt uztraukumu arī vecāku un bērnu piederīgo sirdīs. Esam kopīgi strādājuši un meklējuši jaunus risinājumus, kā pilnveidot Dakteru Klaunu darbu aprūpes procesā slimnīcā. Šogad zinošu māsu vadībā notika Dakteru Klaunu praktiskās apmācības, kuru laikā vērtīgas atziņas ieguva kā māsas, tā klauni. Arī turpmāk vēlamies, lai Dakteri Klauni mazajiem pacientiem sniegtu iespējami pozitīvākas emocijas par pavadīto laiku slimnīcā, uzsvaru liekot tieši uz ārstu, māsu un klaunu efektīvu savstarpējo sadarbību,” stāsta Bērnu klīniskās universitātes valdes priekšsēdētāja Anda Čakša.

„Biedrības Dr.Klauns paveiktais salīdzinoši īsā laikā Latvijā guvis līdzcilvēku ievērojamu atsaucību, par ko liecina lielā interese, lai kļūtu par vienu no mūsējo vidus – šogad pieteicās 190 interesenti. Esam pārliecinājušies, ka rūpīgi atlasot kandidātus, kuriem patiešām ir interese, spējas un uzņēmība būt par Dakteri Klaunu, varam veiksmīgi darboties slimnīcās kā atbalsts bērniem, vecākiem un medicīnas personālam ne tikai Rīgā, bet arī Ventspilī un drīzumā arī Valmierā. Apmācību metodika, kura ietver sevī visas nepieciešamās disciplīnas, kuras jāapgūst Dakteriem Klauniem, praktiski dažos mēnešos apņēmības pilnu cilvēku spēj sagatavot pirmajiem soļiem šajā darbā. Tālākais viss atkarīgs no katra paša entuziasma, spējas iejusties slimnīcu ikdienā un saskarē ar mazajiem pacientiem. Lai arī mazāk intensīvi nekā aizvadītajos četros mēnešos, protams, Dakteri Klauni turpinās mācīties un izkopt savu profesionalitāti. Savā ziņā apbrīnoju mūsu audzēkņus, jo katram no 33 Latvijas Dakteriem Klauniem ir sava ģimenes dzīve, kurā jārūpējas ne tikai par vienu, bet dažiem arī trīs bērniem, vai arī jāstrādā, jāstudē,” norāda biedrības „Dr. Klauns” vadītāja Marianna Milovska.

Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca