Speciālisti par vakcināciju

Publicēts: 23.04.2014
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti piedalījās preses konferencē, kas veltīta Eiropas Imunizācijas nedēļai. Preses konferencē piedalījās Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs un BKUS bērnu infektologs, vakcinācijas speciālists Dace Zavadska. Preses konferences laikā tika runāts par to, kādēļ nepieciešama vakcinācija, kāda ir vakcinācijas aptvere Latvijā, kādas ir biežāk ziņotās vakcīnu komplikācijas. Tāpat speciālisti skaidroja, kas vecākiem jāzina par vakcināciju blaknēm un komplikācijām un kā rīkoties gadījumā, ja tās tiek novērotas un cik bīstamas tās var būt.
Imunizācija jeb vakcinācija ir valsts epidēmiskās drošības sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kuras mērķis ir cilvēka organisma neuzņēmības izveidošana pret infekcijas slimībām, imitējot dabīgas infekcijas procesu ar labvēlīgu iznākumu. Vakcinācija palīdz ierobežot daudzu dzīvībai bīstamu infekcijas slimību izplatību un pat pilnīgi likvidēt tās. Katrs ir dzirdējis, vai lasījis par tādām slimībām kā bakas, poliomielīts, stinguma krampji, difterija, garais klepus. Šīs slimības, laikā, kad vakcinācija netika pielietota, tā nogalināja vai invalidizēja simtiem tūkstošus cilvēku. Mēs, vakcinētie, no šīm slimībām esam pasargāti. Visai sabiedrībai vajadzētu saprast, ka, lai šis aizsardzības mehānisms darbotos, vakcinēto indivīdu daļai viennozīmīgi jābūt lielākai par nevakcinēto cilvēku skaitu. Vakcinācijas efektivitāte un drošums ir pierādīta zinātniskajos pētījumos un tā nav apšaubāma, par to liecina vairāk nekā 200 gadus ilgā pieredze, atgādina Gunta Laizāne, Bērnu slimības klīnikas virsārste.

Savukārt PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne uzsvēr, ka vakcinācija joprojām ir viens no nozīmīgākajiem sasniegumiem medicīnas vēsturē un valstīm ir jāturpina darbs pie pēc iespējas augstākas vakcinācijas aptveres sasniegšanas. Vienlaikus vakcīnas ir vienas no stingrāk uzraudzītajām medicīnas tehnoloģijām.  

Runājot par imunizācijas rādītājiem Latvijā, J.Perevoščikovs uzsvēra, ka 2013.gadā tika novērota vakcinācijas aptveres palielināšanās pret visām vakcinācijas kalendārā iekļautajām infekcijas slimībām, izņemot vējbakas. Salīdzinoši ar iepriekšējiem trīs gadiem ir uzlabojusies vakcinācijas aptvere pret difteriju, stingumkrampjiem un poliomielītu 14 gadus veciem bērniem. Joprojām ir augsta saslimstība ar difteriju gan pieaugušajiem, gan bērniem un tai ir pieauguma tendence pēdējos gados. Kopš 2012. gada Latvijā ir paaugstināta saslimstība ar garo klepu, tomēr pagājušajā gadā salīdzinoši ar 2012. gadu reģistrēto gadījumu skaits ir samazinājies. Salīdzinoši ar 2012. gadu ir samazinājies ērču encefalīta gadījumu īpatsvars bērniem 2013.gadā.

Lai novērstu vakcīnregulējamo infekcijas slimību uzliesmojumus un epidēmiju riskus, ir nepieciešams palielināt imunizācijas aptveri pret vakcinācijas kalendārā noteiktajām slimībām, īpaši pievēršot uzmanību vakcinācijai pret difteriju, kas ir par valsts budžeta līdzekļiem gan bērniem, gan pieaugušajiem, kā arī masalām, masaliņām.Aktivizējama arī bērnu vakcinācija pret poliomielītu, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos pasaulē, t.sk. poliomielīta uzliesmojumu Sīrijā, ievērojami pieaugot savvaļas poliomielīta vīrusa ievešanas riskam Eiropas Savienības valstīs, skaidro J.Perevoščikovs.

Runājot par vakcīnu izraisītām komplikācijām BKUS bērnu infektologs, vakcinācijas speciālists Dace Zavadska saka: „Vairumā gadījumu vakcinācija pilnībā norit bez jebkādām blakus reakcijām, vai vakcīnu izraisītās reakcijas ir vieglas, piemēram, apsārtums vai pietūkums injekcijas vietā, īslaicīgs drudzis. Šādas reakcijas pāriet pašas no sevis. Vakcīnu izraisītas nevēlamas reakcijas var rasties dažu minūšu laikā vai vairākām dienām pēc vakcinācijas, atbilstoši katras konkrētās vakcīnas pirms un pēc reģistrācijas laikā pētījumos novērotajām reakcijām. Neapšaubāmi arī ārsta zināšanām par vakcīnām un vakcināciju ir jābūt pilnvērtīgām un mūsdienīgām, vienlaikus uz pierādījumiem un zinātniskiem faktiem, ne personīgo viedokli vai pieredzi balstītām. Ja vecākiem ir nepieciešama papildus informācija, lai izvērtētu, kas notiek, kad ir veikta vakcinācija, kādas var būt infekcijas briesmas un sekas, kā arī citi ar slimību un vakcināciju saistīti jautājumi, aicinu vērsties pie speciālistiem, kuri ar vakcināciju saistīto darbu daudzus gadus ir mācījušies un praktiski ar to strādā.”

Apskatot SPKC datus par vakcinācijas komplikācijām, redzams, ka 2013.gadā no vairāk kā 600 000 vakcinācijām, komplikācijas bijušas vien 60 gadījumos. Tāpat jāatzīmē, ka pagājušajā gadā bijis zemākais vakcinācijas komplikāciju skaits kopš 2009.gada.

A.Rūrāne informēja, ka tuvākajā laikā iedzīvotājiem būs pieejama jauna aplikācija „Vakcinācijas kalendārs”. Ar minētās aplikācijas palīdzību vecāki varēs sekot līdzi savu bērnu vakcinācijas statusam un uzzināt vairāk par pašu vakcīnu, kā arī slimībām pret kurām vakcīnas aizsargā. Informācija par iespēju bezmaksas lejupielādēt minēto aplikāciju būs pieejama SPKC mājas lapā. www.spkc.gov.lv

Noderīga informācija vecākiem par vakcināciju SPKC mājas lapā šeit! 

Lasīt vairāk

Tematiskās pēcpusdienas "Vakcinācijas mīti un realitāte" tiešraide!

Publicēts: 23.04.2014
No 22. līdz 26. aprīlim Eiropā notiks Imunizācijas nedēļas pasākumi. Arī Latvijā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcas (BKUS) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti  aicina bērnu vecākus uzzināt vairāk par bērnu un pieaugušo vakcināciju.

Šodien, 23. aprīlī no plkst. 12:00 līdz 14:00 BKUS Saulaino dienu bibliotēkā notiek tematiskā pēcpusdiena „Vakcinācijas mīti un realitāte!”, kuras laikā speciālisti informē par vakcinācijas aptveri Latvijā un atbild uz interesentu iesūtītajiem jautājumiem, šogad īpašu uzmanību pievēršot vakcinācijas blaknēm. 

Lai skatītos tiešraidi "Vakcinācijas mīti un realitāte" klikšķini uz attēla!

 

Pasākumā piedalās:

-        SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs;

-        Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne;

-        BKUS bērnu infektologs, vakcinācijas speciālists Dace Zavadska. 

Pasākumā runājam:

-        Kādēļ nepieciešama vakcinācija;

-        Vakcinācijas aptvere Latvijā;

-        Kādas ir biežāk ziņotās vakcīnu komplikācijas, un kā notiek to izmeklēšana?

-        Kas vecākiem jāzina par vakcināciju blaknēm un komplikācijām un kā rīkoties gadījuma, ja tās tiek novērotas. Cik bīstamas tās var būt?

-        Prezentēsim aplikāciju – Vakcinācijas kalendārs.

 

 

Lasīt vairāk

Lieldienu brīvdienās Bērnu slimnīcā pēc palīdzības vērsušies 1081 bērni

Publicēts: 22.04.2014
Aizvadītās Lieldienu brīvdienas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi aizvadījuši aktīvi strādājot, proti, no 18. aprīļa līdz 21. aprīlim slimnīcā pēc palīdzības kopumā vērsās 1081 bērni, no kuriem, izvērtējot veselības stāvokli, slimnīcā tika stacionēti 193 bērni.

Slimnīcas pediatri un ķirurgi svētku brīvdienās konsultēja un palīdzību sniedza 761 bērnam. Lielākoties pie mediķiem vērsās bērni ar paaugstinātu temperatūru, vēdera sāpēm, klepu, kā arī ausu un kakla sāpēm. Dažādas vīrusu saslimšanas vairāk bija piemeklējušas tieši jaunāka vecuma bērnus, t.i., līdz 1,6 mēnešiem.

Savukārt ar dažāda rakstura traumām svētku brīvdienās pie mediķiem vērsušies 320 bērni ar galvas, roku un kāju sasitumiem un lūzumiem, kas gūti aktīvi atpūšoties gan mājās, gan brīvā dabā – spēlējot bumbu, šūpojoties, slidinoties, lēkājot uz batuta, kā arī pakrītot rotaļlaukumos.

Turpinoties pavasarīgi siltajam laikam Bērnu slimnīcas mediķi atgādina, ka, pavasarī bērni arvien vairāk uzturas brīvā dabā un nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, līdz ar to vecāki īpaši aicināti pārliecināties, ka, braucot ar velosipēdu un skrituļslidām, bērni lieto aizsargķiveres, kā arī roku un ceļu aizsargus, mazinot iespējamo traumu rašanās risku! Līdz ar pikniku sezonas iestāšanos, mediķi aicina vecākus pastiprinātu uzmanību pievērst grila aizdedzināšanas šķidrumu drošai uzglabāšanai un lietošanai, brīdinot – nekādā gadījumā neatstājiet degmaisījuma pudeles bērnam viegli pieejamās vietās, kā arī neatstājiet bērnus bez uzraudzības pie griliem vai citām līdzīga veida ēst gatavošanas ierīcēm!

 

Lasīt vairāk

Padomi vecākiem jeb kā Lieldienu brīvdienās iztikt bez traumām un citiem veselības sarežģījumiem!

Publicēts: 17.04.2014
Mediķi katru gadu Lieldienu brīvdienās sniedz medicīnisko palīdzību daudziem bērniem, pērn šādu gadījumu skaits bijis 783, no kuriem 248 bērni, izvērtējot to veselības stāvokli, tikuši stacionēti slimnīcā.

Mediķi Lieldienu brīvdienās aicina vecākus būt piesardzīgiem un neatstāt bērnus bez uzraudzības, jo visbiežāk bērni traumas guvuši tieši aktīvi atpūšoties gan mājās, gan brīvā dabā- spēlējot bumbu, šūpojoties, slidinoties, kā arī nokrītot rotaļlaukumos.

Īpaši vecākiem jāvelta uzmanība bērnu aktīvās atpūtas drošības līdzekļiem- bērnam braucot ar velosipēdu un skrituļslidām vienmēr jālieto aizsargķivere, kā arī roku un ceļu aizsargi.
Sinoptiķi Lieldienu brīvdienas sola siltas, iespējams daudzas ģimenes atklās pikniku sezonu, tādēļ aicinām pievērst pastiprinātu uzmanību grila aizdedzināšanas šķidrumu drošai uzglabāšanai un lietošanai. Nekādā gadījumā neatstājiet degmaisījuma pudeles bērnam viegli pieejamās vietās, kā arī neatstājiet bērnus bez uzraudzības pie griliem, ugunskuriem vai citiem atklātas uguns objektiem.

Atpūšoties dabā vecākiem jāvelta uzmanība drošībai gan pie atklātām ūdenstilpnēm, gan bērna saskarsmē ar dzīvniekiem, atcerieties, ka bērnam bīstama var būt sekla un neliela ūdenstilpne, un, ka dzīvnieki nekad nav prognozējami.

Ja paredzēts izbrauciens ar automašīnu, atgādinām, ka bērns ir jāpiesprādzē arī īsos izbraucienos, un bērnam vienmēr ir jāatrodas viņa vecumam un svaram atbilstošā autosēdeklītī.


Atgādinām, ka svētku dienās un brīvdienās visu diennakti medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.


Gadījumos, kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.


Vēlam drošas, mierpilnas un priecīgas Lieldienas!

Lasīt vairāk

Hematoonkoloģijas nodaļas rekonstrucijai piesaistīti 1 118 284, 42 eiro! Paldies atbalstītājiem!

Publicēts: 16.04.2014
16. aprīlī plkst. 11.00 tika paziņoti labdarības akcijas Saulainas dienas rezultāti – Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas rekonstrukcijai piesaistīti 1 118 284, 42 eiro! Lielāko ieguldījumu ir snieguši ziedotāji, pusotra gada laikā ziedojot 785 053,14 eiro, savukārt valsts nodaļas rekonstrukcijai ir piešķīrusi 333 231,28 eiro! Pēdējo soli spert palīdzēja Rimi un Supernetto pircēji, nodaļai veikalos ziedojot 21 035 eiro!

Paralēli akcijas norisei notiek jauno nodaļas telpu tehniskā projekta izstrāde, lai pēc iespējas ātrāk varētu uzsākt rekonstrukcijas darbus. Telpu tehniskais projekts būs gatavs šī gada jūnijā, tāpēc konkursu par būvdarbu veikšanu ir plānots izsludināt jau šovasar ar mērķi būvdarbus uzsākt šī gada rudenī un 2015. gadā atklāt jaunās telpas Hematoonkoloģijas pacientiem.

Labdarības akcijas Saulainas dienas patronese visas akcijas norises laikā bija Valsts prezidenta kundze Dace Seisuma, kura piedalījās un savu atbalstu sniedza neskaitāmos akcijas ietvaros organizētajos pasākumos līdzekļu piesaistīšanai. „Man ir liels gandarījums un prieks, ka ir pagājis tikai pusotrs gads kopš tika uzsākts BSF organizētais projekts ar mērķi vākt līdzekļus Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas rekonstrukcijai, kas šodien noslēdzas. Es ļoti pateicos visiem šī projekta atbalstītājiem, kas ne tikai ziedoja līdzekļus, bet arī savu laiku un enerģiju, lai iepriecinātu un atbalstītu mazos un lielos Hematoonkoloģijas nodaļas pacientus visa projekta garumā. Īpašs paldies Bērnu slimnīcas fondam par uzņēmību un lielo cīņas sparu šī un iepriekšējo projektu realizācijā, un ļoti ceru, ka drīz mēs varēsim apskatīt jaunās, rekonstruētās Hematoonkoloģijas nodaļas telpas,” atzina Dace Seisuma.

Bērnu slimnīcas vadītāja Anda Čakša par labdarības akcijas Saulainas dienas noslēgumu saka šādus vārdus:” Jo precīzāk zinām, ko vēlamies, jo mērķi varam sasniegt ātrāk, un tam ir pierādījums - labdarības akcija Saulainas dienas. Līdz brīdim, kad vērsim jaunās nodaļas durvis vēl daudz darāmā, bet lai 10.nodaļas pacienti jau šodien atveseļotos drošākos un ērtākos apstākļos no 1. maija plānojam hematoonkoloģijas pacientu izvietošanu renovētajā astoņstāvu ēkā. Pacientu izvietošana balstīta uz veselības stāvokli, nepieciešamo aprūpes līmeni un infekciju kontroles ieteikumiem. Šobrīd līdz jaunās nodaļas rekonstrukcijai veicot šīs pārmaiņas, bērniem un personālam nebūs jāmēro ceļš ārpus slimnīcas telpām, lai nokļūtu uz izmeklējumiem, kā arī viņi veseļosies ārstēšanas procesam piemērotos apstākļos. Paldies ikvienam, kurš atbalstīja Hematoonkoloģijas nodaļas rekonstrukciju.”

„Sirsnīgs paldies visiem, kuri atsaucās mūsu acinājumam palīdzēt Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas pacientiem! Nodaļas rekonstrukcijai nepieciešamā summa ir liela, tāpēc ļoti priecājos, ka naudiņu izdevās savākt pietiekami īsā laika posmā. Šīs nodaļas pacientiem, viņu vecākiem tas ir ļoti svarīgi, jo jaunās telpas atvieglos ilgo un grūto ārstēšanās periodu slimnīcā. Šobrīd top telpu tehniskais projekts, kurā mēs ņemam vērā bērnu un vecāku, kā arī nodaļas personāla ieteikumus un rekomendācijas, lai jaunās telpas būtu ērtas un mājīgas un vienlaikus vislabāk nodrošinātu medicīnisko aprūpi. Ziedotāji un atbalstītāji ir paveikuši ļoti vērtīgu darbu, taču mūsu darbs vēl turpinās, lai jau nākamajā gadā varētu bērniem atklāt jaunu nodaļu un arī visiem atbalstītājiem parādīt ieguldītā darba rezultātu!”atzina Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.
Atgādinām, ka 2012. gada oktobrī Bērnu slimnīcas fonds kopā ar domubiedriem uzsāka labdarības akciju ar mērķi piesasitīt nepieciešamos līdzekļus Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas rekonstrukcijai, lai nodaļas pacienti turmpāk varētu ārstēties piemērotās, ērtās un slimību profilam atbilstošās telpās. Pusotra gada laikā, pateicoties līdzcilvēku un uzņēmumu atsaucībai, ir izdevies mērķi sasniegt! Informatīvo atbalstu akcijai sniedza Saulaino dienu līdzorganizatori un ilggadīgi atbalstītāji AS Dienas mediji, Latvijas Televīzija, Pirmais Baltijas Kanāls, radio Skonto, Rīgas Pilsētas līnijas un JCDecaux, savukārt kā ziedojumu nodaļas rekonstrukcijai akcijas informatīvo saturu un noformējumu - TV klipus un maketus veidoja reklāmas aģentūra TBWA/Latvija un Film Angels studio!

Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas personāla, pacientu un viņu vecāku vārdā sakām sirsnīgu paldies ikvienam, kurš atsaucās aicinājumam un sniedza savu atbalstu Saulaino dienu labdarības akcijai!

Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca