Bērnu slimnīca uzlabo pakalpojumu pieejamības operativitāti

Publicēts: 27.03.2015
Pilnveidojot esošo sistēmu, jau šobrīd gaidīšanas laiks, lai mazie pacienti saņemtu ambulatorus pakalpojumus slimnīcā, salīdzinot ar gada sākumu, samazinājies vairākkārt. Šobrīd vidējais gaidīšanas laiks, lai pieteiktos vai reģistrētos pie speciālista, Bērnu slimnīcas reģistratūrās ir 5 minūtes, kamēr vēl gada sākumā rindā varēja nākties pavadīt pusstundu un ilgāk. 

Lai vienkāršotu un atvieglotu pacientu pierakstīšanos pie speciālistiem pa tālruni, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca noslēgusi līgumu ar SIA Latvijas Mobilais Telefons (LMT), kas turpmāk nodrošinās slimnīcas zvanu centra pakalpojumus.  Šī sadarbība paredz gan to, ka uz pacientu vecāku zvaniem varēs atbildēt lielāks operatoru skaits, samazinot gaidīšanas laiku, gan vairākus būtiskus tehniskos uzlabojumus, piemēram, pēc sarunas tiks nosūtīta atgādinājuma īsziņa ar aktuālo informāciju: pieraksta laiku, kā arī nepieciešamajiem dokumentiem vai izmeklējumiem, kas jāņem līdzi, ierodoties uz vizīti. Šobrīd sistēma darbojas testa režīmā, un plānots, ka pakalpojums pilnā apjomā sāks darboties tuvāko mēnešu laikā.

Tāpat tiks uzlabots arī zvanu centra darbinieku darba ritms: interaktīvā sistēma nodrošinās pārskatu par to, cik zvanītāji vēl gaida rindā, cik klienti jau apkalpoti, cik citi operatori šobrīd ir sarunas procesā.

Klientu apkalpošanas daļas vadītājs Kaspars Grosu norāda: „Vēlos atgādināt, ka papildus iespējai pierakstīties uz vizīti pa tālruni, to iespējams izdarīt arī elektroniski, un, jau šobrīd ik dienu tiek veikti vismaz 200 pieraksti, izmantojot e-pastu poliklinika@bkus.lv.  Taču, ja ērtāk izmantot tālruni, tad ieteikums zvanīt pēc plkst. 17, kad līnijas noslogojums ir ievērojami mazāks nekā dienas vidū.”

Vienlaikus, lai aktualizētu jautājumu par nepieciešamajiem dokumentiem Bērnu slimnīca, sadarbība a grafiskā dizaina grupu MLTPLY ir izveidojuši videomateriālu, kas palīdzēs ne tikai vecākiem sagatavoties gaidāmajam slimnīcas apmeklējumam, bet arī saīsinās reģistrēšanās laiku pie speciālista.

Video skatīt šeit- https://www.youtube.com/embed/8GS9TPsHH8E Lasīt vairāk

Bērnu slimnīca atklās svara korekcijas programmu bērniem

Publicēts: 24.03.2015
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti ir izveidojuši Latvijā nebijušu, multidisciplināru svara korekcijas programmu bērniem un jauniešiem, kuri cieš no liekā svara.

 

Latvijā strauji pieaug bērnu un pusaudžu skaits ar lieko svaru. Aptaukošanās saistās ar nopietniem veselības traucējumiem, kas attīstās agrīni un noved pie dzīves kvalitātes pasliktināšanās, nereti pat dzīvības apdraudējuma. Ir ļoti būtiski ne tikai laikus pamanīt strauja svara pieaugumu, bet arī izprast un novērst liekā svara cēloņus, iesaistot pēc iespējas daudzpusīgākus svara korekcijas rīkus. Svarīgas ir gan fiziskās aktivitātes, gan veselīgs un sabalansēts uzturs, kā arī garīgā veselība un bērna individuālās vajadzības.  

Par programmas izveidi, gaitu un pirmajiem rezultātiem, klātesošajiem pastāstīs iesaistīto speciālistu komanda - bērnu endokrinologs, uztura speciālists, fizioterapeits, ergoterapeits un psihologs. Savukārt par veselīgu un garšīgu ēdienu parūpēsies Rimi šefpavārs Normunds Baranovskis, kas klātesošajiem demonstrēs, kā pagatavot veselīgu desertu, kas kalpo kā laba alternatīva neveselīgajiem našķiem un konfektēm.

Uzsākot programmu, bērni saņem dažādu speciālistu konsultācijas, kuri novērtē bērna vispārējo fizisko un garīgo stāvokli, piemērojot labāko ārstēšanas taktiku, kas iekļauj gan individuālu treniņu programmu, gan īpaši piemērota uztura plānu u.c. Lai bērniem un jauniešiem vairotu izpratni par veselīga ēdiena pagatavošanu un tā lietošanu ikdienā, uztura speciālists kopā ar programmas dalībniekiem gatavo ne tikai veselīgu, bet arī gardu maltīti, kurai produktus iknedēļu sagādā Rimi Latvija.

 

Lasīt vairāk

Konference profesionāļiem par liekā svara problēmām bērniem noslēgusies!

Publicēts: 16.03.2015

Noslēdzoties konferencei "Liekā svara problēmas bērniem", gūtas daudz un dažādas vērtīgas atziņas. Lūk, spilgtākās no pirmās daļas.


„Jo vairāk aptaukošanās tiek novērsta vai ārstēta bērnībā, jo lielākas izredzes mūsu pacientiem izvairīties no nenoliedzamām veselības sekām jau pieaugušā vecumā, ieskaitot samazinātu dzīvildzi un slimības, pat nerunājot par izdevumiem gan personīgi, gan valstij.” /Prof. Jānis Sīpols, LU Medicīnas fakultāte/


„Visgrūtākais, bet vissvarīgākais uzdevums sabiedrībai ir padarīt vingrinājumus tikpat atraktīvus, aizraujošus un patīkamus, kā videospēles.” /Asoc.prof. Anita Vētra, RSU Rehabilitācijas katedra/


„Fiziskās aktivitātes palielina cilvēka kopējo enerģijas patēriņu, palīdz saglabāt enerģētisku līdzsvaru vai pat samazināt svaru, ja vien cilvēks neuzņem vairāk kaloriju, kā sadedzina.” Asoc.prof. Anita Vētra, RSU Rehabilitācijas katedra/


"Tikai 34% no 13-15 gadus veciem pusaudžiem Eiropā fiziskā aktivitāte ir pietiekama." /Dr. Aiga Rūrāne, PVO Eiropas reģionālais birojs/

Lasīt vairāk

Latvijā strauji pieaug liekā svara problēmas bērniem

Publicēts: 11.03.2015
13. martā no plkst. 12.00 līdz 18.00 Rīgas Stradiņa universitātes aulā notiks konference “Liekā svara problēmas bērniem”. Tās mērķis ir aktualizēt liekā svara problēmu valstī, informēt dažādu specialitāšu ārstus par lieko svaru bērniem un ar to saistītām veselības problēmām.
Liekā svara problēma iegūst epidēmijas apmērus ne tikai pieaugušo vidū, bet arī bērnu un pusaudžu vidū. Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem bērnu skaits ar lieko svaru pēdējo 30 gadu laikā (1980-2010) divkāršojies, taču pusaudžu skaits trīskāršojies. Liekais svars kļūst par vienu no biedējošākām veselības problēmām pasaulē, kas ietekmē cilvēku saslimstību ar hroniskām slimībām.

„Pašreizējā klīniskā pieredze Latvijā par strauji pieaugošo pusaudžu skaitu ar lieko svaru ir pamats šo problēmu izvirzīt valstiskā līmenī, jo aptaukošanās saistās ar nopietniem veselības traucējumiem, kas attīstās agrīni un noved pie dzīves kvalitātes pasliktināšanās, hronisku slimību attīstības un mirstības palielināšanās. Piemēram, 2.tipa cukura diabēts, kura biežums bērnu vecumā pēdējo 20 gadu laikā pieaudzis 10 reizes, paaugstināts arteriālais asinsspiediens, traucēta tauku vielu maiņa, kardiovaskulārā slimība, agrīna ateroskleroze, kas var novest pie agrīna infarkta u.c. Vēlos uzsvērt, ka saslimstība ar 2. tipa cukura diabētu pasaulē un Latvijā turpina pieaugt. Šobrīd cukura diabēts attīstīto valstu vidū ir ceturtais biežākais saslimstības un mirstības cēlonis. Taču tā ir novēršama slimība, ja bērna svars tiek kontrolēts, lai nepieļautu aptaukošanās rašanos”, uzsver Iveta Dzīvīte-Krišāne BKUS Bērnu slimību klīnikas virsārsts endokrinoloģijā.

Ir ļoti svarīgi savlaicīgi pamanīt un novērtēt lieko svaru bērniem un pusaudžiem, lai nepieļautu turpmāku strauju svara pieaugumu un ar to saistītu veselības problēmu rašanos. Tāpēc, cīnoties ar liekā svara epidēmiju, ir svarīga valsts attieksme un politika, kas veicina veselīgu dzīvesveidu. Taču, ne mazāk svarīga ir ģimenes, skolas, ka arī primāras veselības aprūpes ārstu loma, pievēršot uzmanību šai bērnu un pusaudžu veselības problēmai. Būtu svarīgi iemācīt bērnam būt atbildīgam par savu veselību.

BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja, RSU Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedras vadītāja, profesore Dace Gardovska uzsver: "bērnu liekā svara problēmas novēršanā, liela loma ir jāuzņemas ģimenes ārstiem un pediatriem, kuriem ir iespēja iesaistīties vecāku izglītošanā. Tāpēc jau universitātes studiju procesa laikā tiek sniegta pēc iespējas plašāka un dziļāka informācija topošajiem ārstiem- gan par uztura saturu un fiziskajām aktivitātēm bērniem, gan par ārsta lomu sabiedrības izglītošanā. Neapšaubāmi, bērnu liekā svara pieaugums ir bērnu un vecāku attiecību spogulis, kas parāda, cik ļoti vecāki ir gatavi uzņemties atbildību un rūpes par bērnu aprūpi un audzināšanu. Vecākiem daudz vairāk būtu jāpievērš uzmanība gan bērnu uzturam, gan fiziskajām aktivitātēm. Tas nozīmē, ka arī viņiem pašiem ir jāmaina domāšana, piemēram, par brīvā laika pavadīšanu, kustoties un uzturoties vairāk svaigā gaisā, kā arī vairāk gatavojot veselīgas maltītes un izvairoties no krāsvielām, treknajām, cukura un sāls pārbagātām ātrajām uzkodām. Mums visiem ir lielas iespējas palīdzēt bērniem izaugt veseliem un laimīgiem.”

Konferencē tiks apskatīti dažādi liekā svara problēmjautājumi, piemēram, „Psiholoģiskās problēmas bērniem ar lieko svaru”, “ Kā gēni ietekmē svaru”, ” Liekais svars – drauds bērna veselībai”, “ Fizisko aktivitāšu loma bērnu un pusaudžu ikdienas dzīvē šodien un nākotnē” un citas.

Konferenci organizē: Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Latvijas Pediatru asociācija, Latvijas Pediatru endokrinologu asociācija un Rīgas Stradiņa universitāte.

 

Lasīt vairāk

Bērniem drošs un draudzīgs pakalpojums!

Publicēts: 10.03.2015
Lai precizētu diagnozi, nereti bērniem tiek veikti diagnostiskie izmeklējumi! Jaunās tehnoloģijas ieņem aizvien nozīmīgāku lomu ārstniecības procesos. Taču "lielie aparāti" spēj sagādāt arī baiļu un neziņas pilnus brīžus mazajiem pacientiem, tāpēc turpmāk Bērnu slimnīcā došanās uz datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējumu būs īsta pasaka! Un patiešām, esam parūpējušies ne tikai par vizuālo izpildījumu, bet arī- pasakām un iemīļotās mūzikas skaņām, izmeklējumu laikā.Datortomogrāfija ir rentgenoloģiska izmeklēšanas metode, kuras laikā iegūst audu vai orgānu šķērsgriezuma attēlus. Izmeklēšanas metodi lieto ar vai bez kontrastvielas ievadīšanu caur vēnu vai iedzerot. Datortomogrāfs sastāv no kustīga galda un nekustīga "gredzena". Izmeklēšanas metodei ir blakus ietekme uz cilvēka organismu- radioaktīvais starojums, izmeklējamās zonas apvidū brīdī, kad iekārta veic šķērsgriezuma attēla uzņēmumu.

Magnētiskās rezonanses izmeklējums ir droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā ķermeņa struktūru attēlu iegūšanai tiek izmantots magnētiskais lauks un radioviļņi. Atšķirībā no datortomogrāfijas, MR izmeklējuma laikā pacients netiek pakļauts rentgena staru iedarbībai. MR iekārta sastāv no liela magnēta ar tuneli centrā un kustīgu galdu, uz kura tiek noguldīts pacients, un, kas izmeklējuma laikā tiek iebīdīts tunelī. Ar MR palīdzību ir iespējams iegūt augstas izšķirtspējas orgānu attēlus, kas var palīdzēt precīzi noteikt diagnozi.

 

Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca