Pirmā TEDMEDLive translācija Latvijā noslēdzas ar vērtīgu domu apmaiņu

Publicēts: 12.09.2014
11. un 12. septembrī vairāk nekā 300 klausītāju pievienojās TEDMEDLive2014 pārraidēm. Līdz ar to Latvija bija viena no tām 145 valstīm, kurās notika tiešraides no ASV.

Vai tiešām krūts barošana ietekmē sievietes sirds un asinsvadu veselību vēlākā dzīves laikā, kā tas iespējams, ka pasaulē ir valsts, kur legāli pastāv rinda ar nieru ziedot gribētājiem, kā mazināt veco cilvēku traumatismu un kādas drošības sistēmas varētu palīdzēt, kā dzīvnieku un cilvēku veselība veido vienotu veselumu, vai ārsti kļūdās un kāpēc ārstiem būtu svarīgi runāt par kļūdām – šie un virkne citu jautājumu nonāca diskusiju lokā.  Lasīt vairāk

Pievienojies TEDMEDlive2014 translācijai!

Publicēts: 03.09.2014
11.-12.septembrī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, sadarbībā ar Bērnu slimnīcu un RSU Studējošo pašpārvaldi notiks TEDMEDlive2014 translācija, kurā piedalīsies vairāk kā 30 runātāji 5 sesiju tēmās, pēc sesijām notiks pēcsesiju diskusijas, kurā diskutēs Latvijas speciālisti, teorētiķi, praktiķi un mākslinieki.

KAS IR TEDMED?

TEDMED unikālā un provokatīvā programma iekļauj izcilus runātājus un pārsteidzošas tēmas, kas maina ierasto domāšanu un iedvesmo jaunām idejām veselības aprūpē un medicīnā.
Latvija ir to vairāk nekā 100 valstu vidū, kas pievienojas starptautiskajam TEDMED ēteram un pārraidīs piecas sesijas. PSKUS un BKUS speciālisti, zinātnieki, praktiķi pēcsesiju diskusijās uzrunās klātesošos, atverot ikviena iztēles iespējas.


Vairāk par TEDMED konferenci.




KUR NOTIKS TEDMED translācija?

Translācija notiks PSKUS (Pilsoņa ielā 13, 15 korpusa 1. stāva konferenču zālē), kur tiks pārraidītas 5 konferences sesijas.

Plašāk par sesijām, kā arī zemāk programmā.


Pēc sesijām notiks paneļa diskusijas ar ievērojamiem dalībniekiem, lai tie reflektētu, dalītos pārdomās par tiešraidē dzirdētajām prezentācijām. 


KAS APMEKLĒS TEDMED


TEDMED 2014 konferences tiešraides dalībnieki būs: RSU un LU medicīnas studenti; Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas un Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas rezidenti un personāls; citi interesenti.
Par divu dienu visu sesiju noklausīšanos, atzīmējot šādu vēlmi pieteikuma anketā, varēs saņemt dalības sertifikātu.


PIESAKIES ELEKTRONISKI!



Zemāk vairāk informācija par katru sesiju, sesijas runātājiem, ko dzirdēsim tiešraidē un diskusiju paneļa dalībniekiem.

Paneļa diskusija notiks latviešu valodā, bet tiešraides sesijas būs angļu valodā.  



TEDMED 2014 programma


11.09.2014.

13:00-14:00 TURN IT UPSIDE DOWN

14:30-15:00 PANEĻA DISKUSIJA

Dalībnieki: PSKUS valdes priekšsēdētājs Dins Šmits, BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša, PSKUS Krūts slimību centra vadītājs Arvīds Irmejs, PSKUS Latvijas Kardioloģijas centra invazīvais kardiologs Gustavs Latkovskis.

15:00-16:30  FLAT OUT AMAZING

16:30-17:00 PANEĻA DISKUSIJA
Dalībnieki: ultramaratonists Mārtiņš Zvīdriņš, Iron Man sportists Rinalds Sluckis, PSKUS NMC vadītājs Roberts Spručs, BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska , PSKUS Ķirurģijas klīnikas ķirurgs Jānis Vilmanis.


12.09.2014.


09:00-10:30 DON’T YOU DARE TALK ABOUT THIS

10:30-12:00 PLAY IS NOT A WASTE OF TIME

12:00-13:00 PUSDIENU PĀRTRAUKUMS

13:00-14:30 STEALING SMART

14:30-15:00 PANEĻA DISKUSIJA


Dalībnieki: infektologs un epidemiologs, PSKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis, BKUS reimatologs, RSU Pediatrijas katedras profesore Valda Staņēviča, PSKUS Sirds ķirurģijas centra sirds ķirurgs Pēteris Stradiņš, PSKUS Nefroloģijas centra vadītājs Aivars Pētersons.


Plašāka informācija: www.tedmed.com, www.stradini.lv, www.bkus.lv. 



 
Lasīt vairāk

No 1.septembra Bērnu slimnīca kā personu apliecinošu dokumentu nepieņems autovadītāja apliecību

Publicēts: 25.08.2014


 



Bērnu klīniskās universitātes slimnīca atkārtoti atgādina, ka no 2014. gada 1. septembra kā personu apliecinošs dokuments slimnīcā netiks pieņemta transportlīdzekļa vadītāja apliecība. Tāpat atgādinām, kādi dokumenti nepieciešami, lai pierādītu personas identitāti un vecāku tiesisko statusu attiecībā pret nepilngadīgu bērnu, saņemot plānveida ārstniecības pakalpojumus.

Lai pierādītu personas identitāti bērnam līdz 15 gadiem nepieciešama dzimšanas apliecība, der arī pase vai ID jeb identifikācijas karte, bet tad, bērna likumiskā pārstāvja pasē jābūt ierakstam par bērnu. Savukārt likumiskajam pārstāvim un bērniem no 15 gadu vecuma der tikai pase vai ID karte un transportlīdzekļa vadītāja apliecība netiks pieņemta kā personu apliecinošs dokuments. 

Jaunietis no 15 gadu vecuma pie ārsta uz konsultāciju var doties viens, tomēr vēršam Jūsu uzmanību, ka situācijās, kad stājoties slimnīcā, ir plānota operācija vai cita manipulācija, likumiskā pārstāvja klātbūtne ir obligāta.

Bērnu slimnīcas juriskonsults Natālija Jevtušoka: Uz jautājumu „Kāpēc bērnu uz slimnīcu pavadošajai personai jāņem līdzi tik daudz dokumentu?” atbilde ir vienkārša, lai pierādītu, ka pavadošā persona ir bērna likumiskais pārstāvis. Saskaņā ar Pacientu tiesību likumu tikai likumiskajam pārstāvim ir tiesības saņemt informāciju par bērna veselību un pieņemt lēmumu par piekrišanu ārstniecībai vai par atteikšanos no tās.

Bērnu līdz 15 gadu vecumam pie ārsta vienmēr pavada bērna likumiskais pārstāvis, kam nepieciešams pierādīt likumisko statusu pret bērnu, tam der ieraksts bērna pasē par vecākiem un attiecīgi vecāku personu apliecinošs dokuments, vai ieraksts vecāku pasē par bērnu un bērnam attiecīgi personu apliecinošs dokuments.

Ja bērnu pie ārsta pavada vecmāmiņa, brālis, māsa vai citi radinieki - nepieciešama notariāli apstiprināta pilnvara pārstāvēt bērna intereses vai bērna vecāka personīgi iesniegta brīvā formā rakstīta pilnvara, kuras iesniegšanas brīdī nepieciešama bērna, likumiskā pārstāvja un trešās personas klātesamība.

Atgādinām, ka šie nosacījumi attieksies tikai uz plānveida ārstniecības un aprūpes pakalpojumu sniegšanu, neatliekamās situācijās palīdzība tiks sniegta vienmēr un neatkarīgi no bērna un pavadošās personas personu apliecinošu dokumentu klātesamības.

 

Lasīt vairāk

Pakalpojums

Publicēts: 12.08.2014
Pakalpojums "Atelpas brīdis" - atbalsts ģimenēm, kuras audzina bērnus ar invaliditāti, vai funkcionāliem traucējumiem vecumā no 4 līdz 18 gadiem. Bērnu slimnīca 2013. gada sākumā uzsāka piedāvāt šo pakalpojumu un līdz šim brīdim to izmantojuši 150 bērni, slimnīcā pavadot vidēji 10 dienas.


Šobrīd īslaicīgas sociālās aprūpes pakalpojumu „atelpas brīdis” pārsvarā izmanto Rīgas iedzīvotāji un pašvaldības, kas atrodas Rīgas tuvumā. Bērna vecāki kopā ar personālu plāno pakalpojuma saņemšanas grafiku, proti, diennakts vai dienu skaitu, pakalpojuma saņemšanas biežumu u.c., kā arī pakalpojums pārsvarā ir pieprasīts darba dienās.

 Lasīt vairāk

KĀ PASARGĀT BĒRNU KARSTĀ LAIKĀ?

Publicēts: 30.07.2014
Šādu karstuma vilni Latvijā sen neesam piedzīvojuši, ir pārspēti vairāki karstuma rekordi, tāpēc ir īpaši svarīgi atcerēties un neaizmirst par nosacījumiem, kas jāievēro, lai bērnu veselība būtu drošībā.

Katru dienu sniedzam palīdzību vismaz vienam bērnam, kurš cietis no pārkaršanas un karstuma dūriena. Pērn vasaras periodā 20 bērniem pēc karstuma dūriena bija nepieciešama ilgstošāka palīdzība stacionārā.

Arī pēdējo dienu laikā Neatliekamās palīdzības dienests ziņo, ka sniedzis palīdzību 9 mēnešus vecam bērniņam, kas atstāts sakarsētā automašīnā, tāpat arī viengadīgam bērnam, kurš sakarsis ilgstoši atrodoties tiešos saules staros.




Kāpēc tas ir tik bīstami bērniem līdz 1 gada vecumam?

Katram cilvēkam organismā darbojas termoregulācijas funkcija, kas uztur nemainīgu iekšējo ķermeņa temperatūru, neatkarīgi no apkārtējās vides temperatūras svārstībām.

Taču zīdaiņiem un bērniem līdz 1 gada vecumam vāji darbojas termoregulācijas centrs. Bērnam šis centrs tikai attīstās, tāpēc mazuļa organisms pats līdz noteiktam vecumam nespēj regulēt savu iekšējo temperatūru.

Pārkaršanas un saules apdegumu risks

Ir būtiski saprast, ka paaugstinātas apkārtējās vides temperatūras ietekmē bērnam var rasties nopietni veselības traucējumi vai pat bojā eja.




Automašīna, bērnu ratiņi un nevēdinātas telpas

Tipiska situācijas rodas tad, kad bērns automašīnā guļ, bet vecākiem nepieciešams doties uz lielveikalu. Vecāki bērnu nevēlas modināt, labākajā gadījumā atver logu un vairākas minūtes atstāj bērnu vienu.

Nav jāpaiet ilgam laikam, lai bērnam rastos veselības traucējumi. Pat 5 un 10 minūšu laikā bērnam var rasties neatgriezeniski organisma sistēmu bojājumi, ja temperatūra automašīnā ir sasniegusi jau 50-60 °C atzīmi, bērnam var sākties smadzeņu tūska un krampji.

Tāpat vecāki bērnu ievieto ratiņos, kas lielākoties ir no sintētiska materiāla un dodas pastaigā vai novieto kur citur, turklāt, lai pasargātu no saules stariem, ratus pārklāt ar lakatu vai dvieli. Šādā veidā ratos rodas siltumnīcas efekts, bērns pārkarst un smok, līdzīgi kā automašīnā. Tikpat bīstama var izrādīties bērna atstāšana nevēdinātās telpās.

Tieši saules stari

Bieži novērojama situācija, kad vecāks sauļojoties guvis apdegumus, virspusēji saules apdegumi pieaugušam cilvēkam nerada ievērojamus veselības traucējumus, taču šādi paši apdegumi bērnam ir jau pirmās pakāpes apdegums.

Mazi bērni ir daudz jūtīgāki pret saules starojumu. Tāpēc mediķi uzsver, ka bērnus līdz 1 gada vecumam nekādā gadījumā nevajadzētu sauļot tiešos saules staros vai koku paēnā.




Mediķu ieteikumi:

  • Bērnus līdz 12 mēnešu vecumam nedrīkst pakļaut tiešu saules staru ietekmei;
  • Nodrošiniet bērna rotaļas tikai ēnā;
  • Bērnam nepieciešams piemērots apģērbs un galvassega, kas pasargā no saules stariem;
  • Nekad nelieciet mazus bērnu gulēt saulē;
  • Nekad neatstājiet bērnu sakarsētā automašīnā, bērnu ratos vai nevēdinātās telpās;
  • Pirmo reizi atklātā saulē neapģērbtam bērnam vēlams atrasties ne vairāk par 5-7 minūtēm, pakāpeniski laiku var palielināt;
  • Lielākiem bērniem atrodoties tiešu saules staro ietekmē vienmēr jālieto aizargkrēmi. Bērniem jāizmanto pretsaules aizsarglīdzeklis ar SPF koeficientu vismaz 25-35. Turklāt pēc peldēšanās aizsardzību vēlams atjaunot;
  • Dodiet bērniem dzert papildus ūdeni.
Tomēr atceraties, ka neviens sauļošanās aizsarglīdzeklis nenodrošina pilnīgu Ultravioletā starojuma filtru. Neskatoties uz sauļošanās līdzekļa lietošanu zīdaiņi un mazi bērni nedrīkst ilgstoši atrasties tiešā saules staru ietekmē.

Kā rīkoties, ja bērns pārkarsis:

Karstuma dūriena vai pārkaršanas gadījumā speciālisti iesaka cietušo novietot guļus ar paceltu galvgali vēsā un labi vēdinātā telpā, atbrīvot viņu no apģērba, īpaši, ja tas ir cieši pieguļošs. Cietušajam ir jādod dzert vēss ūdens - vienam litram ūdens vēlams pievienot pustējkaroti sāls, dzert to lēni, nelieliem malkiem. Svarīgi, lai cietušais atgūst normālu ķermeņa temperatūru, tādēļ vēlams cietušā galvu, kaklu un paduses dzesēt ar mitrām kompresēm, kā arī pakāpeniski apšļakstīt cietušo ar vēsu ūdeni.

Atcerieties! Cietušo nedrīkst mērkt aukstā ūdenī, jo tas var izraisīt galvas smadzeņu bojājumus vai pat cilvēka nāvi! Ja cietušā stāvoklis neuzlabojas, vērsties pēc mediķu palīdzības!

Īpaši karstā laikā cilvēka organisms var pārkarst un zaudēt šķidrumu, kas var radīt nespēku un izraisīt karstuma dūrienu. Abus šos stāvokļus nepieciešamas novērst nekavējoties.

Atcerieties! Karstuma dūriens var būt nāvējošs. Tas strauji progresē un var novest pie pēkšņa samaņas zuduma. Ja Jums ir aizdomas, ka kādam ir karstuma dūriens, nekavējoties zvaniet neatliekamās palīdzības dienestam!

Traumu vai pēkšņas saslimšanas gadījumā medicīnisko palīdzību var saņemt steidzamās medicīniskās palīdzības punktos. Neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta veselība, palīdzību sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļas.

Gadījumos, kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.


Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca