Māsu profesija – aicinājums, mīlestība un profesionālisms

Publicēts: 12.05.2015
12. maijā, atzīmējot Starptautisko Māsu dienu, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā atklāja foto izstādi, kā arī, sadarbībā ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu, jau devīto gadu pasniedza atzinības balvu „Bērnu slimnīcas lepnums” kā novērtējumu par ieguldījumu un izcilu darbu bērnu aprūpē. Vienlaikus pasniedza arī atzinības rakstus māsām par priekšzīmīgu darbu.Abām apbalvojumu kategorijām kandidātus izvirzīja slimnīcas darbinieki un kolēģi.


Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša teica: Starptautiskajā māsu dienā mēs godinām māsiņas, kuru ieguldījums veselības aprūpē ir tāds balsts, bez kura slimnīca nevarētu funkcionēt. Nav iespējams par daudz uzsvērt, cik nozīmīgs ārstēšanas procesā ir tieši māsu ieguldītais darbs.  Pacienta ārstēšana un aprūpe mūsdienās norit komandas veidā, kur māsas ir tās, kas dienu no dienas, kamēr vien mazais pacients atrodas mūsu slimnīcā, rūpējas par to – gādā, lai viņš justos droši, nejustos aizmirsts un lai viņam būtu pieejams viss, kas nepieciešams veselības atgūšanai. Darbs Bērnu slimnīcā ir īpašs.  Māsiņas ikdienā rūpējas par dārgāko un nozīmīgāko, kas ir katrai sievietei mātei – bērnu. Tieši tāpēc šis darbs ir arī dubultā grūts, jo slimnīca nav ierasta vide – daudzos gadījumos tas vecākos rada trauksmi, bailes, neziņu, un māsiņas ir pirmās, kuras izjūt šo emociju gammu.  Tāpēc es šodien aicinu – sakiet paldies māsiņām, kas jūs aprūpē. Vienkāršu, patiesu, sirsnīgu pateicību, jo viņas ir palīdzējušas jums un jūsu bērniem atgūt dārgāko, kas uz pasaules ir – veselību,” aicināja BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša.

 

 

Lasīt vairāk

Mums izdevies pilnībā atjaunot ķirurģisko instrumentu bāzi

Publicēts: 08.05.2015
Ar ERAF līdzfinansējumu Bērnu slimnīcai ir izdevies pilnībā atjaunot ķirurģisko instrumentu bāzi, iegādājoties 84 ķirurģiskos komplektus dažādu operāciju veikšanai par teju 143 000 EUR. Šie komplekti paredzēti gan akūtu neiroķirurģijas, gan auss un balsenes mikroķirurģijas, gan uroloģisku, gan ortopēdisku u.c. operāciju veikšanai.

Bērnu slimnīcā gadā tiek veiktas teju 10 000 operācijas bērniem, kuru vecums ir no dažām stundām pēc dzimšanas līdz pat 18 gadiem. Vienas operācijas laikā tiek pielietoti no dažiem līdz pat simts un vairāk atsevišķi instrumenti.

Bērnu ķirurģijas klīnikas darba pamatvirzieni ietver jaundzimušo ķirurģiju, krūšu kurvja un vēdera dobuma orgānu ķirurģiju, traumatoloģiju un ortopēdiju, uropoētiskās sistēmas orgānu ķirurģiju, ausu-kakla-deguna slimību ārstēšanu un vispārējo bērnu ķirurģiju. Jaunās tehnoloģijas un instrumentārijs ir bērnu vecuma pacientiem draudzīgas un palīdz ātrāk atgūt veselību, tā samazinot pēcoperācijas perioda ilgumu un bērna uzturēšanās laiku slimnīcā. Sarežģīto diagnostikas un ārstēšanas pasākumu kompleksu nodrošina augsti kvalificētu ķirurgi, māsas, anestezioloģijas un intensīvās terapijas dienestu klātbūtne.

Lasīt vairāk

Mediķi aicina pievērst uzmanību bērnu drošībai

Publicēts: 30.04.2015
Analizējot statistikas datus, redzams, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi visvairāk bērniem ar dažādām traumām palīdzējuši tieši aprīļa un maija mēnešos. Mediķi uzsver, ka, pirms siltā laikā iestāšanās, ir rūpīgi jāpārrunā ar bērniem aktīvās atpūtas traumu riski, neaizmirstot par drošības līdzekļiem un nedalītu uzmanību bērnam, jo laikus novērtējot situāciju un, paredzot iespējamos riskus, gandrīz visos gadījumos būtu iespējams pasargāt savu bērnu.  

Bērni visbiežāk traumas gūst mājas, vecāku un citu pieaugušo tuvumā (applaucējas, nokrīt no gultas, galda vai krēsla, iespiež pirkstu, pakrīt uz grīdas u.c.). Iesākoties siltākam laikam, bērni aktīvi pavada laiku mājas pagalmā vai uz ielas- braucot ar skrituļslidām vai skrituļdēli un velosipēdu, lēkājot uz batuta u.c.


Bērnu slimnīcas mediķi batutus uzskata par īpaši nepiemērotu un bīstamu aktivitāti bērniem. Atkarībā no bērna vecuma, mainās gūto traumu veids, proti, lecot uz batutu bērni, gūst gan augšējo, gan apakšējo ekstremitāšu, kā arī galvas un muguras traumas. Vienas no smagākajām traumām ar paliekošām neiroloģiskām problēmām ir mugurkaula kakla daļas traumas, kas parasti tiek gūtas uz batuta paklāja, izpildot kādu no akrobātiskajiem elementiem.

 

Ja tomēr, vecāki nolemj iegādāties un lietot batutu, jāievēro sekojoši nosacījumi:

 • batuts jānovieto iespējami tuvu zemes līmenim, sekojot, lai tā tuvumā neatrodas kādi priekšmeti,
 • vienmēr uz batuta lec tikai viena persona,
 • neprofesionālam batuta lēcējam nav pieļaujams veikt dažādus akrobātikas elementus, piemēram, kūleņus vai salto,
 • aktīva vecāku uzraudzība.
 •  

  Mediķi aicina pievērst pastiprinātu uzmanību ne tikai obligātajiem aizsarglīdzekļiem, bet arī bērna iemaņām un uzmanībai, kas pēc garās ziemas var būt zudušas. Tāpat bērns var neizvērtēt riskus, pārvietojoties ar velosipēdu, skrituļslidām u.c. automašīnu tuvumā.

  Atgādinām, ka bērni aktīvi atpūšoties gūst ne tikai vieglas traumas - punus, zilumus, nelielas brūces un nobrāzumus, bet arī ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā.

   

  Pavasarī un vasarā aktuāls ir jautājums par attiecībām ar dzīvniekiem, jo gada gaišajā periodā biežāk uzturamies ārā, dodamies ciemos pie radiem un draugiem un nereti satiekamies viņu dzīvniekiem. Māciet bērnam un ievērojiet paši, ka pret suni ir jāizturas piesardzīgi un ar distanci. Gadā Bērnu slimnīcā pēc palīdzības vēršas vairāk nekā 800 bērni, kuru sakoduši dzīvnieki, jāpiemin, ka biežākais koduma traumu izraisītājs ir mājās dzīvnieks - suns vai kaķis, turklāt vairumā gadījumu tas ir pašu, vai radu dzīvnieks. Suņu kodumu lokalizācijas biežums korelē ar bērna vecumu, proti, bērniem līdz trīs gadu vecumam biežāk tiek skarta galva un augšējās ekstremitātes, savukārt pusaudžiem tiek skartas apakšējās ekstremitātes. Aicinām vecākus nekad neatstāt mazu bērnu kopā ar dzīvnieku bez uzraudzības! Būtiski bērnam iemācīt, ka suni nedrīkst traucēt ēšanas un miega laikā vai kaitināt.

  Svētku laikā gatavosim dažādas maltītes uz grila. Diemžēl ne visos gadījumos pievēršam pietiekamu uzmanību bērniem, kā arī, kur tiek novietotas un atstātas degmaisījumu pudeles. Ik gadu kāds bērns pamanās iedzert degmaisījuma pudeles sastāvu, kas rada ne tikai gremošanas trakta bojājumus, bet nonākot elpceļos- neatgriezeniskus plaušu bojājumus.

  Vienlaikus atgādinām, ka svētku brīvdienās vienkāršu saslimšanu gadījumos, palīdzību var saņemt ne tikai slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļās, bet arī pie sava ģimenes ārsta, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 vai pie dežūrārstiem savā pilsētā.

   

  Slimnīcu uzņemšanas nodaļas palīdzību sniedz neatliekamos gadījumos, kad ir nopietni apdraudēta bērna veselība vai dzīvība. Dosim iespēju neatliekamu mediķu palīdzību saņemt ātrāk tiem, kam tas patiešām ir nepieciešams.

   

  Gadījumos, kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.

   

  Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

  Lasīt vairāk

  Tiek ieviesta jauna telefonlīnijas sistēma

  Publicēts: 29.04.2015
  Lai vienkāršotu un atvieglotu pacientu pierakstīšanos pie speciālistiem pa tālruni, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca noslēgusi līgumu ar SIA Latvijas Mobilais Telefons (LMT), kas turpmāk nodrošinās slimnīcas zvanu centra pakalpojumus.  Šī sadarbība paredz gan to, ka uz pacientu vecāku zvaniem varēs atbildēt lielāks operatoru skaits, samazinot gaidīšanas laiku, gan vairākus būtiskus tehniskos uzlabojumus, piemēram, pēc sarunas tiks nosūtīta atgādinājuma īsziņa ar aktuālo informāciju: pieraksta laiku, kā arī nepieciešamajiem dokumentiem vai izmeklējumiem, kas jāņem līdzi, ierodoties uz vizīti. Tāpat tiks uzlabots arī zvanu centra darbinieku darba ritms: interaktīvā sistēma nodrošinās pārskatu par to, cik zvanītāji vēl gaida rindā, cik klienti jau apkalpoti, cik citi operatori šobrīd ir sarunas procesā.

  Šobrīd zvanu centrā tiek uzstādīta šī jaunā datu pārraides sistēma, tāpēc pašlaik tiek aktīvi pārbaudīta serveru darbība un veikta datu sinhronizācija, kas varētu īslaicīgi ietekmēt gan telefona līniju, gan e-pastu noslogojumu. Zvanītāji un e-pastu sūtītāji ar neērtībām varētu saskarties vēl nākamās nedēļas laikā, taču pēc jaunās sistēmas ieviešanas, ceram, ka pierakstīšanās pie ārsta vai uz izmeklējumu būs ātrāka un ērtāka, kā iepriekš.

  Atvainojamies par sagādātajām neērtībām un vienlaikus atgādinām, ka neskatoties uz īslaicīgajiem sarežģījumiem, zvanu centru ir vieglāk sazvanīt laika posmā no plkst. 18:00-20:00. Tāpat iespējams pierakstīties elektroniski, izmantojot e-pastu poliklinika@bkus.lv (norādot bērna datus, speciālistu un vēlamo pieņemšanas laiku, kā arī kontakktālruni).

  Lasīt vairāk

  Atklāj Bērnu vakcinācijas centru

  Publicēts: 22.04.2015
  Šodien, 22. aprīlī Bērnu slimnīcas speciālisti informēja par jaunizveidotā Bērnu vakcinācijas centra darbību, kā arī vakcinācijas aktualitātēm un bērnu mirstības gadījumiem no vakcīnu kontrolējamām slimībām.  Cilvēki, neredzot ikdienā infekcijas slimību upurus, nejūt savas veselības apdraudējumus un sāk ticēt tam, ka var pasargāt savus bērnus no slimībām citā ceļā. Izmantojot zināmu patiesību, ka nav nevienas vakcīnas, kas būtu 100% droša un 100% efektīva, vakcinācijas pretinieki aicina no vakcīnām atteikties pavisam, aizmirstot gan pieminēt, ka vakcinācijas nopietnas blaknes ir ļoti liels retums, un lielākai daļai cilvēku vakcīnas dod ilgstošu imunitāti pret konkrēto slimību. Diemžēl laika periodā no 2000. gada līdz 2014. gadam Latvija ir zaudējusi 35 bērnus, kuri miruši no vakcīnu kontrolējamām infekcijām. RSU medicīnas studenti ir izpētījuši, ka Bērnu slimnīcā pēdējo 10 gadu laikā ārstējušies vairāk nekā 700 bērni ar bērnu infekcijām, pret kurām valsts ir nodrošinājusi bezmaksas vakcināciju, vidēji pavadot slimnīcā 8 dienas un 96 % no viņiem bija nepieciešama zāļu ievade vēnā, gandrīz katrs desmitais bērns ar difteriju vai garo klepu ārstējās intensīvās terapijas nodaļā, kas liecina par slimības smagumu. Saslimušo bērnu vidū ir gan tādi, kuriem vakcināciju nevarēja izdarīt, gan arī tādi, kur lēmumu nevakcinēt pieņēma vecāki.    Katrs ir dzirdējis, vai lasījis par tādām slimībām kā bakas, poliomielīts, stinguma krampji, difterija, garais klepus. Šīs slimības, laikā, kad vakcinācija netika pielietota, nogalināja vai invalidizēja simtiem tūkstošus cilvēku. Ja mēs dzīvotu viduslaikos, tad tikai puse no bērniem, kuri uzsāktu mācības pirmajā klasē satiktos arī savā izlaidumā, jo infekcijas tajā laikā bieži aiznesa bērnu dzīvības. Lai sabiedrību pasargātu no epidēmijām, vakcinēto indivīdu daļai pret konkrēto infekciju būtu jāsasniedz vismaz 95%.Lai pasargātu indivīdu, jārūpējas, lai vakcinācija tiktu izdarīta laikus un pareizi. Šodien sabiedrība un mediji interesējas par vakcinācijas jautājumiem, un mēs, ārsti, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā vēlamies, lai sabiedrība būtu izglītota šajos jautājumos un bērniem, viņu vecākiem būtu pieejams profesionāls vakcinācijas centrs, kas varētu palīdzēt gan slimiem, gan veseliem bērniem risināt ar vakcināciju saistītās problēmas uzsvēra BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja, prof. Dace Gardovska.

  Latvijā un pasaulē aizvien pieaug pacientu un viņu vecāku interese par bērnu vakcinācijas jautājumiem. Pēdējos gados ir būtiski pieaudzis to bērnu īpatsvars, kuru vakcinācijas plāns medicīnisku un citu indikāciju dēļ nevar būt vai nav veikts, saskaņā ar noteikto nacionālo imunizācijas programmu. Tādēļ sarežģītu imunizācijas situāciju risināšanā ir jāiesaistās bērnu infektologam, ar papildus izglītību sarežģītu imunizācijas situāciju risināšanā.

  Bērnu vakcinācijas centra (BVC) galvenais uzdevums ir bērnu vakcinācija, kā arī konsultēšana ar vakcināciju saistītos jautājumos - bērniem ar dažādām saslimšanām un riska grupu pacientiem vecumā no 0-18 gadiem, kā arī veseliem bērniem. Vienlaikus konsultējot vecākus un veicot imunizāciju stacionārajā etapā. Vairumā gadījumu vakcinācija pilnībā norit bez jebkādām blakus reakcijām, vai vakcīnu izraisītās reakcijas ir vieglas, piemēram, apsārtums vai pietūkums injekcijas vietā, kā arī īslaicīgs drudzis. Šādas reakcijas pāriet pašas no sevis. Tomēr, ja vecākiem ir nepieciešama papildus informācija, lai izvērtētu, kad veikt vakcināciju, kādas var būt infekcijas briesmas un sekas, kā arī citi ar slimību un vakcināciju saistīti jautājumi, aicinām vecākus vērsties Bērnu vakcinācijas centrā pie speciālistiem, uzsvēra BKUS bērnu infektoloģe, Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

  Vakcinācija ir valsts epidēmiskās drošības sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kuras mērķis ir cilvēka organisma neuzņēmības izveidošana pret infekcijas slimībām, imitējot dabīgas infekcijas procesu ar labvēlīgu iznākumu. Vakcinācija palīdz ierobežot daudzu dzīvībai bīstamu infekcijas slimību izplatību un pat pilnīgi likvidēt tās. Svarīgi piebilst, ka veselo bērnu vakcinācija atbilstoši Latvijas Imunizācijas kalendāram joprojām paliek ģimenes ārstu ziņā. Tomēr gadījumos, ja bērns ir imunizācijas riska grupā, piemēram, slimo ar hroniskām saslimšanām, iepriekšējās vakcinācijas pasākumi noritējuši ar sarežģījumiem un tml. ģimenes ārsts pacientu sūta pie vakcinācijas speciālista, izrakstot nosūtījumu. Vecāki pēc savas iniciatīvas BVC var vērsties arī ar jautājumiem par vakcināciju pret slimībām, kas nav iekļautas Imunizācijas kalendārā, piemēram, ērču encefalītu, bet tad tas ir izvēles maksas pakalpojums, stāstīja Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

  Lai pierakstītos pie vakcinācijas speciālista- zvaniet 8866, +37167064461 vai rakstiet uz poliklinika@bkus.lv! Lai saņemtu valsts apmaksātu pakalpojumu nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums!

   

  Lasīt vairāk

  © Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca