Latvijā ieviesta jauna skoliozes operācijas metode bērniem

Publicēts: 30.10.2014
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu komanda, sadarbībā ar Igaunijas kolēģiem pirmo reizi Latvijā veikusi komplicētas skoliozes operāciju, izmantojot augošā implanta sistēmu sešus gadus vecai meitenītei.

Skolioze ir  mugurkaula izliekums uz sāniem, kuru pavada skriemeļu rotācija, kas neiztaisnojas, mainot ķermeņa pozu. Šī slimība skar 3 līdz 4 bērnus no 1000, savukārt 15% no viņiem slimība progresē. Šī operācija, izmantojot augošā implanta sistēmu, ir būtisks solis mugurkaulu ķirurģijā, jo paver iespējas palīdzēt salīdzinoši jauniem bērniem, kuriem vērojama progresējoša mugura deformācija. Ar šis jaunās operācijas palīdzību mums izdodas ne tikai nokoriģēt mugurkaula izliekumu un to stabilizēt, bet arī mugurkaulam ir iespējas dabīgi augt līdz ar bērnu.
Lasīt vairāk

Bērnu slimnīca apbalvo izcilniekus

Publicēts: 13.10.2014
Atzīmējot 115. dzimšanas dienu, Bērnu slimnīcā 11.oktobrī tika pasniegtas trīs Andreja Priedkalna balvas, deviņas Atzinības balvas „Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas goda zīme” un deviņi Atzinības raksti.

Pirmā A.Priedkalna balva par ieguldījumu bērnu paliatīvās aprūpes attīstībā Bērnu slimnīcā un Latvijā, tika pasniegta Bērnu paliatīvās aprūpes dienesta vadītājai Andai Jansonei. Pateicoties viņas iniciatīvai, 1998. gadā Bērnu slimnīcā tika izveidota pirmā bērnu paliatīvās aprūpes komanda Latvijā. Īstenojusi telemedicīnas ideju dzīvē. Gadiem ilgi spējusi piesaistīt resursus bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai mājās.Lasīt vairāk

Bērnu slimnīca saņem ārstniecības iestāžu Kvalitātes balvu divās nominācijās

Publicēts: 03.10.2014
Bērnu slimnīca saņēma ārstniecības iestāžu Kvalitātes balvu divās nominācijās "Internā profila nodaļa" un "Ķirurģiskā profila nodaļa"

Kopumā balvas tika pasniegtas piecās nominācijās - "Internā profila nodaļa", "Ķirurģiskā profila nodaļa", "Dzemdību nodaļa", "Psihiatriskā profila nodaļa" un "Veselības centrs".

Nominācijā "Dzemdību nodaļa" balvu saņēma Rīgas Dzemdību nams, bet nominācijā "Psihiatriskā profila nodaļa" balvu saņēma bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca "Ainaži".

Tikmēr nominācijā "Veselības centrs" Kvalitātes balvu saņēma "iVF Riga" vadītā ginekoloģijas un neauglības ārstēšanas klīnika.Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane norādīja, ka šādas balvas pasniegšana Latvijā ir unikāla, jo veselības aprūpes iestādes brīvprātīgi piesakās atklāti runāt par kvalitāti savā organizācijā, dalīties pieredzē ar citām organizācijām un atklāt kvalitātes sistēmu ārējam novērtējumam. Vienlaikus tās apzinās, ka jebkura sistēma ir pārveidojama un kvalitātes vadība ir nepārtraukts pilnveidošanas process.

"Veselības iestādes, kas piesakās Kvalitātes balvai, apliecina, ka ir ieinteresētas kvalitātes uzlabošanā," piebilda Behmane.

Šogad savu kvalitātes sistēmu vērtēšanu pieteikušas vairākas ārstniecības iestādes, piemēram, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Dzemdību nams, Rīgas 1.slimnīca, Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca, SIA "Rīgas veselības centrs" un citas.

Kā ziņots, ārstniecības iestāžu Kvalitātes balvas ir iniciatīva, kuras nolūks ir veicināt izpratni par kvalitātes nozīmi ārstniecības iestāžu darbā.

Šogad šis pasākums notika otro reizi.

Balvas tiek pasniegtas tām ārstniecības iestādēm, kuru darbība tiek vērtēta pēc starptautiski atzītiem veselības aprūpes organizāciju kvalitātes vadības sistēmas kritērijiem. To darbība tiek novērtēta piecās jomās - vadības procesi un atbildība, darbinieku kompetence, pacientiem un darbiniekiem droša vide, pacientu klīniskā aprūpe, kvalitātes un drošības pilnveidošana.

 

Lasīt vairāk

Medicīnas personāla tālākapmācība- finansējums, iespējas un ieguvumi!

Publicēts: 26.09.2014
Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā strādā vairāk nekā 900 ārsti, māsas un rezidenti, kuri izglītību ir ieguvuši atšķirīgos laika periodos. Lai pacientiem varētu sniegt kvalitatīvu un mūsdienīgu medicīnisko aprūpi, arī viņiem ļoti svarīgi regulāri atgriezties skolas solā un apgūt jaunas zināšanas. Bērnu slimnīcas medicīniskais personāls mācās un jaunu pieredzi iegūst labprāt, taču bieži vien izšķirošs ir finansiālais nodrošinājums, kas nosaka tālāk apmācības iespējas. Tāpēc ļoti svarīgs ir arī ziedotāju atbalsts, jo bieži vien tieši pateicoties viņu atbalstam speciālisti var apgūt jaunas zināšanas un tādejādi daudz pilnvērtīgāk palīdzēt mazajiem pacientiem. AS Ventbunker pagājušajā gadā ārstu un māsu izglītībai ziedoja 20 000 eiro, kas vairākiem Bērnu slimnīcas speciālistiem ļāva apgūt jaunas un pacientu ārstēšanai nepieciešamas zināšanas!

„Bērnu slimnīcas lielākā vērtība ir cilvēki un viņu zināšanas, kā arī degsme nepārtraukti attīstīties, tādejādi nodrošinot kvalitatīvus un drošus veselības aprūpes pakalpojumus bērniem. Tomēr, jāatzīst, ka slimnīcas budžeta apjoms neļauj pilnvērtīgi nodrošināt personāla tālāk apmācību, un iespējas regulāri paaugstināt kvalifikāciju lielākajos Eiropas medicīnas centros. Aristotels ir teicis: ”Izglītības saknes ir rūgtas, bet tās augļi ir saldi.”  Pagājuši vairāk nekā divi tūkstoši gadu, bet Aristoteļa vārdu aktualitāte nav zudusi attiecībā, uz tālākizglītības iespējamām veselības aprūpē. Slimnīcas budžets neļauj izdalīt atsevišķus finanšu līdzekļus ne personāla tālākizglītībai, ne infrastruktūras attīstībai. Aktuāls ir arī jautājums par iezīmētām darba stundām medicīnas darbinieku tālāk apmācībai, vienlaikus saglabājot pacientu ārstēšanu gan stacionārā, gan ambulatori. Līdz ar to kvalitatīvai veselības aprūpei rodas papildu mērķis - nevis vienkārši "radīt" labus vai pat teicamus izpildītājus, bet veicināt esošo medicīnas darbinieku inovācijas un potenciālu”, uzsvēra Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Anda Čakša.

 

Lasīt vairāk

Bīstami svešķermeņi apdraud bērnu veselību un dzīvību

Publicēts: 19.09.2014
Pēdējo nedēļu laikā būtiski pieaudzis to pacientu skaits, kuri ieelpojuši vai norijuši svešķermeņus. Ja vidēji līdz Bērnu slimnīcas Endoskopiju dienesta speciālistiem svešķermeņa iespējamai evakuācijai nonāk viens pacients nedēļā, tad šo trīs nedēļu laikā tie bijuši jau desmit bērni. Turklāt visi šiesvešķermeņi ir definējami kā īpaši bīstami, proti, tāfeles piespraužamās adatas un pildspalvas gals elpceļos, auskars, ass kulons barības vadā, bet magnēti un baterija zarnu traktā.

 

Atkārtoti aicinām vecākus:

  • neatstājat bērnus bez uzraudzības! (īpaši uzmanīgi esat bērniem neierastā vidē, piemēram, ciemos pie draugiem, kuriem nav mazi bērni);
  • atkārtoti pārbaudiet, vai rotaļlietas, ar kurām spēlējas bērni, ir viņa vecumam atbilstošas, vai tās nesatur viegli noņemamas mazās detaļas, baterijas vai magnētiņus. Arī zīmuļu, flomāsteru un pildspalvu drošai lietošanai ir savs ierobežojošs vecums!;
  • pievērsiet īpašu uzmanību, vai bērns saņem savam vecumam atbilstošu ēdienu, kuru viņš var viegli sakost un norīt. Vienlaikus svarīgi ir pievērst uzmanību ēšanas paradumiem (vai bērns ēd, sēžot pie galda, nevisskrienot, rāpojot vai spēlējoties).
Endoskopijas dienesta vadītāja Ilze Briuka saka:” Vairumā gadījumu tie ir bijuši mazi bērni vecumā no 11 mēnešiem līdz 3 gadiem, taču ar tāfeles adatām un pildspalvām šoreiz neuzmanīgi bija rīkojušies tieši skolas vecuma- no 12 līdz 14 gadus veci bērni. Lai evakuētu no elpceļiem vai gremošanas trakta svešķermeņus, pacientam ir jāveic augsta riska endoskopisks izmeklējums vispārējā anestēzijā, un pacientu aprūpē jāiesaistās lielai mediķu komandai, ieskaitot anesteziologus, endoskopistus, bērnu ķirurgus, bērnu māsas u.c. Vēlos uzsvērt, ja ir redzēta aizrīšanās epizode vai tikai aizdomas par ieelpotu vai norītu svešķermeni, bērns obligāti un nekavējoši jāatrāda ārstam.”

Katru gadu BKUS nonāk aptuveni 70 bērni ar svešķermeņiem gremošanas traktā, vidēji 40 bērni ar svešķermeņiem elpceļos, un ap 10 gadījumu, kad svešķermenis nonācis acīs vai ausīs, no visiem gadījumiem 2 % svešķermeņu ir tieši baterijas. Šī gada aprīlī, norijot podziņbateriju, bojā gāja 1,8 gadus vecs bērns. 


 

Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca