Atklāj Bērnu vakcinācijas centru

Publicēts: 22.04.2015
Šodien, 22. aprīlī Bērnu slimnīcas speciālisti informēja par jaunizveidotā Bērnu vakcinācijas centra darbību, kā arī vakcinācijas aktualitātēm un bērnu mirstības gadījumiem no vakcīnu kontrolējamām slimībām.Cilvēki, neredzot ikdienā infekcijas slimību upurus, nejūt savas veselības apdraudējumus un sāk ticēt tam, ka var pasargāt savus bērnus no slimībām citā ceļā. Izmantojot zināmu patiesību, ka nav nevienas vakcīnas, kas būtu 100% droša un 100% efektīva, vakcinācijas pretinieki aicina no vakcīnām atteikties pavisam, aizmirstot gan pieminēt, ka vakcinācijas nopietnas blaknes ir ļoti liels retums, un lielākai daļai cilvēku vakcīnas dod ilgstošu imunitāti pret konkrēto slimību. Diemžēl laika periodā no 2000. gada līdz 2014. gadam Latvija ir zaudējusi 35 bērnus, kuri miruši no vakcīnu kontrolējamām infekcijām. RSU medicīnas studenti ir izpētījuši, ka Bērnu slimnīcā pēdējo 10 gadu laikā ārstējušies vairāk nekā 700 bērni ar bērnu infekcijām, pret kurām valsts ir nodrošinājusi bezmaksas vakcināciju, vidēji pavadot slimnīcā 8 dienas un 96 % no viņiem bija nepieciešama zāļu ievade vēnā, gandrīz katrs desmitais bērns ar difteriju vai garo klepu ārstējās intensīvās terapijas nodaļā, kas liecina par slimības smagumu. Saslimušo bērnu vidū ir gan tādi, kuriem vakcināciju nevarēja izdarīt, gan arī tādi, kur lēmumu nevakcinēt pieņēma vecāki.    Katrs ir dzirdējis, vai lasījis par tādām slimībām kā bakas, poliomielīts, stinguma krampji, difterija, garais klepus. Šīs slimības, laikā, kad vakcinācija netika pielietota, nogalināja vai invalidizēja simtiem tūkstošus cilvēku. Ja mēs dzīvotu viduslaikos, tad tikai puse no bērniem, kuri uzsāktu mācības pirmajā klasē satiktos arī savā izlaidumā, jo infekcijas tajā laikā bieži aiznesa bērnu dzīvības. Lai sabiedrību pasargātu no epidēmijām, vakcinēto indivīdu daļai pret konkrēto infekciju būtu jāsasniedz vismaz 95%.Lai pasargātu indivīdu, jārūpējas, lai vakcinācija tiktu izdarīta laikus un pareizi. Šodien sabiedrība un mediji interesējas par vakcinācijas jautājumiem, un mēs, ārsti, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā vēlamies, lai sabiedrība būtu izglītota šajos jautājumos un bērniem, viņu vecākiem būtu pieejams profesionāls vakcinācijas centrs, kas varētu palīdzēt gan slimiem, gan veseliem bērniem risināt ar vakcināciju saistītās problēmas uzsvēra BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja, prof. Dace Gardovska.

Latvijā un pasaulē aizvien pieaug pacientu un viņu vecāku interese par bērnu vakcinācijas jautājumiem. Pēdējos gados ir būtiski pieaudzis to bērnu īpatsvars, kuru vakcinācijas plāns medicīnisku un citu indikāciju dēļ nevar būt vai nav veikts, saskaņā ar noteikto nacionālo imunizācijas programmu. Tādēļ sarežģītu imunizācijas situāciju risināšanā ir jāiesaistās bērnu infektologam, ar papildus izglītību sarežģītu imunizācijas situāciju risināšanā.

Bērnu vakcinācijas centra (BVC) galvenais uzdevums ir bērnu vakcinācija, kā arī konsultēšana ar vakcināciju saistītos jautājumos - bērniem ar dažādām saslimšanām un riska grupu pacientiem vecumā no 0-18 gadiem, kā arī veseliem bērniem. Vienlaikus konsultējot vecākus un veicot imunizāciju stacionārajā etapā. Vairumā gadījumu vakcinācija pilnībā norit bez jebkādām blakus reakcijām, vai vakcīnu izraisītās reakcijas ir vieglas, piemēram, apsārtums vai pietūkums injekcijas vietā, kā arī īslaicīgs drudzis. Šādas reakcijas pāriet pašas no sevis. Tomēr, ja vecākiem ir nepieciešama papildus informācija, lai izvērtētu, kad veikt vakcināciju, kādas var būt infekcijas briesmas un sekas, kā arī citi ar slimību un vakcināciju saistīti jautājumi, aicinām vecākus vērsties Bērnu vakcinācijas centrā pie speciālistiem, uzsvēra BKUS bērnu infektoloģe, Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

Vakcinācija ir valsts epidēmiskās drošības sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kuras mērķis ir cilvēka organisma neuzņēmības izveidošana pret infekcijas slimībām, imitējot dabīgas infekcijas procesu ar labvēlīgu iznākumu. Vakcinācija palīdz ierobežot daudzu dzīvībai bīstamu infekcijas slimību izplatību un pat pilnīgi likvidēt tās. Svarīgi piebilst, ka veselo bērnu vakcinācija atbilstoši Latvijas Imunizācijas kalendāram joprojām paliek ģimenes ārstu ziņā. Tomēr gadījumos, ja bērns ir imunizācijas riska grupā, piemēram, slimo ar hroniskām saslimšanām, iepriekšējās vakcinācijas pasākumi noritējuši ar sarežģījumiem un tml. ģimenes ārsts pacientu sūta pie vakcinācijas speciālista, izrakstot nosūtījumu. Vecāki pēc savas iniciatīvas BVC var vērsties arī ar jautājumiem par vakcināciju pret slimībām, kas nav iekļautas Imunizācijas kalendārā, piemēram, ērču encefalītu, bet tad tas ir izvēles maksas pakalpojums, stāstīja Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

Lai pierakstītos pie vakcinācijas speciālista- zvaniet 8866, +37167064461 vai rakstiet uz poliklinika@bkus.lv! Lai saņemtu valsts apmaksātu pakalpojumu nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums!

 

Lasīt vairāk

Vairāk kā 50% no Bērnu slimnīcas NMPON pacientiem palīdzību būtu varējuši saņemt pie ģimenes ārsta.

Publicēts: 13.04.2015
Pēc mūsu apkopotajiem statistikas datiem vairāk kā 50% no Bērnu slimnīcas NMPON pacientiem palīdzību būtu varējuši saņemt pie ģimenes ārsta.

Atgādinām, ka uz Bērnu slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļu jādodas gadījumos, ja bērns pēkšņi saslimis/satraumējies un ir nepieciešama steidzama veselības vai dzīvības saglabāšana.

Citos gadījumos palīdzību iespējams saņemt pie sava ģimenes ārsta vai zvanot pa konsultatīvo tālruni- 66016001, kā arī pie dežūrārstiem savāpilsētā- http://www.vmnvd.gov.lv/

Ja tomēr esat ieradušies slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā- jārēķinās, ka gaidīšanas laiks būs atkarīgs no palīdzības saņemšanas steidzamības jeb pēc principa- pacients ar smagāku veselības stāvokli palīdzību saņems pirmais.

Veselības stāvokli uzrauga un izvērtē ārsta palīgs. Ja nepieciešams- gaidīšanas laikā tas tiek darīts atkārtoti un gaidīšanas prioritāte var tikt mainīta- ziņojiet, ja bērna veselības stāvoklis pasliktinās!
Turklāt, atgādinām, ka gadījumos, kad ģimenes ārsts rekomendē Bērnu slimnīcas speciālista konsultāciju, bet pie speciālista ir rinda- ir iespējams pierakstīties pie tiešās pieejamības pediatra vai ķirurga, kurš izvērtēs bērna veselības stāvokli un iespējamo steidzamību saņemt konkrēta speciālista konsultāciju.

LAI PIERAKSTĪTOS- ZVANI 8866 vai RAKSTI UZ poliklinika@bkus.lv (norādot bērna datus, speciālistu, vēlamo laiku un kontakttālruni).

 

Lasīt vairāk

Slimnīcas gada pārskats par 2014.gadu

Publicēts: 13.04.2015
Bērnu slimnīcai 2014. gads, kas tika izsludināts kā Kvalitātes gads- aizritējis slimnīcas attīstības un t.sk. ambulatoro pakalpojumu attīstības gaisotnē, turpinot uzsāktās reformas. Tas prasījis aktīvu darbu pie slimnīcas budžeta plānošanas un kontroles, organizatoriskās struktūras pilnveidošanas un infrastruktūras attīstības, kā arī pacientu plūsmas organizēšanas.

Par slimnīcas 2014. gada mērķu izpildi, darbības rādītājiem, sasniegumiem pacientu drošības un kvalitātes sistēmu uzlabošanā lasi gada pārskatā par 2014. gadu- http://ej.uz/gadaparskats
Esam lepni par saņemto Latvijas ārstniecības iestāžu kvalitātes balvu, kas jau no janvāra mēneša mūs priecēs visa gada garumā.
Par jaunām uzvarām bērnu veselības un labklājības labā!

Lasīt vairāk

Biedrība Dr. Klauns atklāj starptautisku konferenci

Publicēts: 13.04.2015
No 13. -15. aprīlim biedrība Dr.Klauns Rīgā organizē starptautisku konferenci "Every day work and competences of Medical Clown" - praktiskus seminārus saviem kolēģiem Dakteriem Klauniem no Eiropas un Izraēlas. Tajā kā vieslektori piedalīsies vairāki šīs jomas profesionāļi, kuru pieredze saistās ar Dakteru Klaunu kustības īstenošanu savās mītnes zemēs, kā arī ārsti, kas ilgstoši sadarbojas ar Dr.Klauniem, dažādās medicīnas nozarēs.

13.aprīlī Bērnu slimnīcas telpās, Ārstu mājas 5. stāva auditorijā notiks konferences atklāšana un dienas turpmākā programma ir veltīta Dakteru Klaunu darba slimnīcā pamatu apskatam, tajā skaitā tiks prezentētas citu valstu Dakteru Klaunu organizāciju darba apskati, kā arī lekcijas, kurās Izraēlas un Francijas slimnīcu ārsti prezentēs Dakteru Klaunu darba pieredzi pediatrijas un intensīvas terapijas nodaļās.

Konferencē plānots aprspriest aizvien pieaugošo Dakteru Klaunu medicīnas aprūpes jomā visā pasaulē, apskatīt citu valstu pieredzes, praktiskos risinājumus un veiktos pētījumus u.c. tēmas. 
 

Starptautiskajā seminārā "Every day work and competences of Medical Clown", piedalās dalībnieki no Latvijas, Izraēlas, Francijas, Itālijas, Vācijas, Portugāles un Krievijas.

Lasīt vairāk

Pielietojot jauno tehnoloģiju, plaušu artērijas vārstulis bērnam implantēts bez ķirurģiskas iejaukšanās

Publicēts: 10.04.2015
Pirmo reizi Latvijā Bērnu slimnīcas kardioķirurgi 15 gadus vecai meitenei ar kombinētu sirdskaiti veikuši sarežģītu transvazālu sirds operāciju – plaušu artērijas vārstuļa implantāciju. Līdz šim līdzīgas operācijas veiktas, atverot krūškurvi un pieslēdzot pacientu mākslīgai asinsritei

 

Pielietojot šo jauno tehnoloģiju, plaušu artērijas vārstulis bērnam implantēts caur kājas vēnu, bez ķirurģiskas iejaukšanās. Meitene pēc veiktās manipulācijas jūtās ļoti labi un jau trešajā dienā pēc operācijas izrakstīta mājās. Pēc sarežģītās ķirurģiskās operācijas, kas šādos gadījumos tikusi pielietota iepriekš - ārstēšanās slimnīca parasti ilgtu apmēram divas nedēļas, no kurām vairākas dienas būtu jāpavada intensīvās terapijas nodaļā. Turklāt atvērta tipa operācija paredzētu asins zudumu - tāpēc būtu nepieciešama asins pārliešana, no kā šajā gadījumā varēja izvairīties.

 

Vidēji ik gadu Bērnu slimnīcā bērniem ar dažādām sirdskaitēm tiek veiktas aptuveni divsimts operācijas, no kurām simts ir atvērtas sirds operācijas, taču tikpat minimāli invazīvas - bez ķirurģiskas iejaukšanās. Šobrīd Eiropā un pasaulē strauji attīstās minimāli invazīva vārstuļu implantācija un tā ir ļoti būtiska tehnoloģija modernajā bērnu kardioloģijā, īpaši gadījumos, kad iepriekš jau veiktas sarežģītas iedzimtu sirdskaišu primāras ķirurģiskas korekcijas, uzsvēra Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnikas vadītājs Valts Ozoliņš.

  Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca