Medicīnas personāla tālākapmācība- finansējums, iespējas un ieguvumi!

Publicēts: 26.09.2014
Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā strādā vairāk nekā 900 ārsti, māsas un rezidenti, kuri izglītību ir ieguvuši atšķirīgos laika periodos. Lai pacientiem varētu sniegt kvalitatīvu un mūsdienīgu medicīnisko aprūpi, arī viņiem ļoti svarīgi regulāri atgriezties skolas solā un apgūt jaunas zināšanas. Bērnu slimnīcas medicīniskais personāls mācās un jaunu pieredzi iegūst labprāt, taču bieži vien izšķirošs ir finansiālais nodrošinājums, kas nosaka tālāk apmācības iespējas. Tāpēc ļoti svarīgs ir arī ziedotāju atbalsts, jo bieži vien tieši pateicoties viņu atbalstam speciālisti var apgūt jaunas zināšanas un tādejādi daudz pilnvērtīgāk palīdzēt mazajiem pacientiem. AS Ventbunker pagājušajā gadā ārstu un māsu izglītībai ziedoja 20 000 eiro, kas vairākiem Bērnu slimnīcas speciālistiem ļāva apgūt jaunas un pacientu ārstēšanai nepieciešamas zināšanas!

„Bērnu slimnīcas lielākā vērtība ir cilvēki un viņu zināšanas, kā arī degsme nepārtraukti attīstīties, tādejādi nodrošinot kvalitatīvus un drošus veselības aprūpes pakalpojumus bērniem. Tomēr, jāatzīst, ka slimnīcas budžeta apjoms neļauj pilnvērtīgi nodrošināt personāla tālāk apmācību, un iespējas regulāri paaugstināt kvalifikāciju lielākajos Eiropas medicīnas centros. Aristotels ir teicis: ”Izglītības saknes ir rūgtas, bet tās augļi ir saldi.”  Pagājuši vairāk nekā divi tūkstoši gadu, bet Aristoteļa vārdu aktualitāte nav zudusi attiecībā, uz tālākizglītības iespējamām veselības aprūpē. Slimnīcas budžets neļauj izdalīt atsevišķus finanšu līdzekļus ne personāla tālākizglītībai, ne infrastruktūras attīstībai. Aktuāls ir arī jautājums par iezīmētām darba stundām medicīnas darbinieku tālāk apmācībai, vienlaikus saglabājot pacientu ārstēšanu gan stacionārā, gan ambulatori. Līdz ar to kvalitatīvai veselības aprūpei rodas papildu mērķis - nevis vienkārši "radīt" labus vai pat teicamus izpildītājus, bet veicināt esošo medicīnas darbinieku inovācijas un potenciālu”, uzsvēra Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Anda Čakša.

 

Lasīt vairāk

Bīstami svešķermeņi apdraud bērnu veselību un dzīvību

Publicēts: 19.09.2014
Pēdējo nedēļu laikā būtiski pieaudzis to pacientu skaits, kuri ieelpojuši vai norijuši svešķermeņus. Ja vidēji līdz Bērnu slimnīcas Endoskopiju dienesta speciālistiem svešķermeņa iespējamai evakuācijai nonāk viens pacients nedēļā, tad šo trīs nedēļu laikā tie bijuši jau desmit bērni. Turklāt visi šiesvešķermeņi ir definējami kā īpaši bīstami, proti, tāfeles piespraužamās adatas un pildspalvas gals elpceļos, auskars, ass kulons barības vadā, bet magnēti un baterija zarnu traktā.

 

Atkārtoti aicinām vecākus:

  • neatstājat bērnus bez uzraudzības! (īpaši uzmanīgi esat bērniem neierastā vidē, piemēram, ciemos pie draugiem, kuriem nav mazi bērni);
  • atkārtoti pārbaudiet, vai rotaļlietas, ar kurām spēlējas bērni, ir viņa vecumam atbilstošas, vai tās nesatur viegli noņemamas mazās detaļas, baterijas vai magnētiņus. Arī zīmuļu, flomāsteru un pildspalvu drošai lietošanai ir savs ierobežojošs vecums!;
  • pievērsiet īpašu uzmanību, vai bērns saņem savam vecumam atbilstošu ēdienu, kuru viņš var viegli sakost un norīt. Vienlaikus svarīgi ir pievērst uzmanību ēšanas paradumiem (vai bērns ēd, sēžot pie galda, nevisskrienot, rāpojot vai spēlējoties).
Endoskopijas dienesta vadītāja Ilze Briuka saka:” Vairumā gadījumu tie ir bijuši mazi bērni vecumā no 11 mēnešiem līdz 3 gadiem, taču ar tāfeles adatām un pildspalvām šoreiz neuzmanīgi bija rīkojušies tieši skolas vecuma- no 12 līdz 14 gadus veci bērni. Lai evakuētu no elpceļiem vai gremošanas trakta svešķermeņus, pacientam ir jāveic augsta riska endoskopisks izmeklējums vispārējā anestēzijā, un pacientu aprūpē jāiesaistās lielai mediķu komandai, ieskaitot anesteziologus, endoskopistus, bērnu ķirurgus, bērnu māsas u.c. Vēlos uzsvērt, ja ir redzēta aizrīšanās epizode vai tikai aizdomas par ieelpotu vai norītu svešķermeni, bērns obligāti un nekavējoši jāatrāda ārstam.”

Katru gadu BKUS nonāk aptuveni 70 bērni ar svešķermeņiem gremošanas traktā, vidēji 40 bērni ar svešķermeņiem elpceļos, un ap 10 gadījumu, kad svešķermenis nonācis acīs vai ausīs, no visiem gadījumiem 2 % svešķermeņu ir tieši baterijas. Šī gada aprīlī, norijot podziņbateriju, bojā gāja 1,8 gadus vecs bērns. 


 

Lasīt vairāk

Mūsu speciālisti izdod jaunu grāmatu

Publicēts: 15.09.2014
Latvijas bērnu ķirurģija pēdējās desmitgades laikā ir piedzīvojusi strauju attīstību. Tas saistīts ar jaunu tehnoloģiju ienākšanu klīniskajā praksē, kā rezultātā būtiski izmainījušies bērnu ķirurģisku saslimšanu diagnostiski – ārstnieciskie algoritmi un būtiski samazinājies slimnieku uzturēšanās laiks stacionārā.


Bērnu ķirurģija ir kļuvusi pacientam draudzīgāka. Arī primārās aprūpes speciālisti minētajā laika posmā ir nostiprinājuši savu lomu Latvijas veselības aprūpes sistēmā. Bērnu ķirurģijas procesa pilnveidošanās nav iedomājama bez zinošiem ģimenes ārstiem, tāpēc jaunas specialitātes mācību grāmatas izdošana bija ļoti aktuāla.Lasīt vairāk

Pirmā TEDMEDLive translācija Latvijā noslēdzas ar vērtīgu domu apmaiņu

Publicēts: 12.09.2014
11. un 12. septembrī vairāk nekā 300 klausītāju pievienojās TEDMEDLive2014 pārraidēm. Līdz ar to Latvija bija viena no tām 145 valstīm, kurās notika tiešraides no ASV.

Vai tiešām krūts barošana ietekmē sievietes sirds un asinsvadu veselību vēlākā dzīves laikā, kā tas iespējams, ka pasaulē ir valsts, kur legāli pastāv rinda ar nieru ziedot gribētājiem, kā mazināt veco cilvēku traumatismu un kādas drošības sistēmas varētu palīdzēt, kā dzīvnieku un cilvēku veselība veido vienotu veselumu, vai ārsti kļūdās un kāpēc ārstiem būtu svarīgi runāt par kļūdām – šie un virkne citu jautājumu nonāca diskusiju lokā.


„TEDMED stāstos dzirdētie temati – krūts zīdīšana, nezināmo izcelsmju infekcijas, kļūdas medicīnā ir jautājumi, ar kuriem saskaramies ikdienā, taču šeit par to varam runāt skaļi un provokatīvi. Ārstniecības un aprūpes vidē ir izaicinoši runāt par kļūdām, tās var būt saistītas ar pacienta veselības un dzīvības apdraudējumu, un tā ir liela atbildība. Un tomēr – paceļat roku, ja nekad neesat kļūdījies! Tāpēc ir svarīgi nemeklēt vainīgos, ieraudzīt likumsakarības un uz katru šķietami „pareizo” darbību, paskatīties no cita punkta un ieraudzīt, ka var darīt arī citādi!”, tā pēcsesiju diskusijā par pacientu drošību un kļūdām medicīnā uzsvēra Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša.Lasīt vairāk

Pievienojies TEDMEDlive2014 translācijai!

Publicēts: 03.09.2014
11.-12.septembrī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, sadarbībā ar Bērnu slimnīcu un RSU Studējošo pašpārvaldi notiks TEDMEDlive2014 translācija, kurā piedalīsies vairāk kā 30 runātāji 5 sesiju tēmās, pēc sesijām notiks pēcsesiju diskusijas, kurā diskutēs Latvijas speciālisti, teorētiķi, praktiķi un mākslinieki.

KAS IR TEDMED?

TEDMED unikālā un provokatīvā programma iekļauj izcilus runātājus un pārsteidzošas tēmas, kas maina ierasto domāšanu un iedvesmo jaunām idejām veselības aprūpē un medicīnā.
Latvija ir to vairāk nekā 100 valstu vidū, kas pievienojas starptautiskajam TEDMED ēteram un pārraidīs piecas sesijas. PSKUS un BKUS speciālisti, zinātnieki, praktiķi pēcsesiju diskusijās uzrunās klātesošos, atverot ikviena iztēles iespējas.


Vairāk par TEDMED konferenci.
KUR NOTIKS TEDMED translācija?

Translācija notiks PSKUS (Pilsoņa ielā 13, 15 korpusa 1. stāva konferenču zālē), kur tiks pārraidītas 5 konferences sesijas.

Plašāk par sesijām, kā arī zemāk programmā.


Pēc sesijām notiks paneļa diskusijas ar ievērojamiem dalībniekiem, lai tie reflektētu, dalītos pārdomās par tiešraidē dzirdētajām prezentācijām. 


KAS APMEKLĒS TEDMED


TEDMED 2014 konferences tiešraides dalībnieki būs: RSU un LU medicīnas studenti; Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas un Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas rezidenti un personāls; citi interesenti.
Par divu dienu visu sesiju noklausīšanos, atzīmējot šādu vēlmi pieteikuma anketā, varēs saņemt dalības sertifikātu.


PIESAKIES ELEKTRONISKI!Zemāk vairāk informācija par katru sesiju, sesijas runātājiem, ko dzirdēsim tiešraidē un diskusiju paneļa dalībniekiem.

Paneļa diskusija notiks latviešu valodā, bet tiešraides sesijas būs angļu valodā.  TEDMED 2014 programma


11.09.2014.

13:00-14:00 TURN IT UPSIDE DOWN

14:30-15:00 PANEĻA DISKUSIJA

Dalībnieki: PSKUS valdes priekšsēdētājs Dins Šmits, BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša, PSKUS Krūts slimību centra vadītājs Arvīds Irmejs, PSKUS Latvijas Kardioloģijas centra invazīvais kardiologs Gustavs Latkovskis.

15:00-16:30  FLAT OUT AMAZING

16:30-17:00 PANEĻA DISKUSIJA
Dalībnieki: ultramaratonists Mārtiņš Zvīdriņš, Iron Man sportists Rinalds Sluckis, PSKUS NMC vadītājs Roberts Spručs, BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska , PSKUS Ķirurģijas klīnikas ķirurgs Jānis Vilmanis.


12.09.2014.


09:00-10:30 DON’T YOU DARE TALK ABOUT THIS

10:30-12:00 PLAY IS NOT A WASTE OF TIME

12:00-13:00 PUSDIENU PĀRTRAUKUMS

13:00-14:30 STEALING SMART

14:30-15:00 PANEĻA DISKUSIJA


Dalībnieki: infektologs un epidemiologs, PSKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis, BKUS reimatologs, RSU Pediatrijas katedras profesore Valda Staņēviča, PSKUS Sirds ķirurģijas centra sirds ķirurgs Pēteris Stradiņš, PSKUS Nefroloģijas centra vadītājs Aivars Pētersons.


Plašāka informācija: www.tedmed.com, www.stradini.lv, www.bkus.lv.  
Lasīt vairāk

© Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca