Mediķi aicina pastiprināti pievērst uzmanību bērnu drošībai vasaras brīvlaikā

Publicēts: 27.05.2015
Iestājoties vasaras brīvlaikam, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi aicina vecākus pastiprināti pievērst uzmanību bērnu drošībai, tādējādi mazinot iespējamo traumu un negadījumu rašanās. Kā uzsver speciālisti, bērnu traumatismu izdotos ievērojami samazināt, ja tiktu ievēroti elementāri drošības pasākumi un lietoti nepieciešamie aizsarglīdzekļi.

Kā liecina statistikas dati, pērnvasar kopumā Bērnu slimnīcā pēc palīdzības ar dažādām traumām vērsušies 5 383 bērni, no kuriem 13% hospitalizēti, proti, bērni guvuši ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā un ilgāku atlabšanu – dažādi lūzumi, galvas traumas, dziļas brūces, locītavu mežģījumus u.c. Traumas bērni gūst braucot ar velosipēdu un skrituļslidām, pakrītot, lēkājot batutā vai šūpojoties, kā arī vasaras sezonā pieaug dzīvnieku sakosto bērnu skaits. Traumas vienādā skaitā gūst gan zēni, gan meitenes, un jānorāda, ka kopumā cietušo bērnu skaits ir vēl lielāks, jo bērni ar dažādām traumām nonāk arī citās Latvijas slimnīcās vai traumpunktos. Vidēji dienā vasaras mēnešos Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā palīdzība tiek sniegta pat līdz 150 bērniem, kuri guvuši dažādas traumas.


Lasīt vairāk

Māsu profesija – aicinājums, mīlestība un profesionālisms

Publicēts: 12.05.2015
12. maijā, atzīmējot Starptautisko Māsu dienu, Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā atklāja foto izstādi, kā arī, sadarbībā ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu, jau devīto gadu pasniedza atzinības balvu „Bērnu slimnīcas lepnums” kā novērtējumu par ieguldījumu un izcilu darbu bērnu aprūpē. Vienlaikus pasniedza arī atzinības rakstus māsām par priekšzīmīgu darbu.Abām apbalvojumu kategorijām kandidātus izvirzīja slimnīcas darbinieki un kolēģi.


Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša teica: Starptautiskajā māsu dienā mēs godinām māsiņas, kuru ieguldījums veselības aprūpē ir tāds balsts, bez kura slimnīca nevarētu funkcionēt. Nav iespējams par daudz uzsvērt, cik nozīmīgs ārstēšanas procesā ir tieši māsu ieguldītais darbs.  Pacienta ārstēšana un aprūpe mūsdienās norit komandas veidā, kur māsas ir tās, kas dienu no dienas, kamēr vien mazais pacients atrodas mūsu slimnīcā, rūpējas par to – gādā, lai viņš justos droši, nejustos aizmirsts un lai viņam būtu pieejams viss, kas nepieciešams veselības atgūšanai. Darbs Bērnu slimnīcā ir īpašs.  Māsiņas ikdienā rūpējas par dārgāko un nozīmīgāko, kas ir katrai sievietei mātei – bērnu. Tieši tāpēc šis darbs ir arī dubultā grūts, jo slimnīca nav ierasta vide – daudzos gadījumos tas vecākos rada trauksmi, bailes, neziņu, un māsiņas ir pirmās, kuras izjūt šo emociju gammu.  Tāpēc es šodien aicinu – sakiet paldies māsiņām, kas jūs aprūpē. Vienkāršu, patiesu, sirsnīgu pateicību, jo viņas ir palīdzējušas jums un jūsu bērniem atgūt dārgāko, kas uz pasaules ir – veselību,” aicināja BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša.

 

 

Lasīt vairāk

Mums izdevies pilnībā atjaunot ķirurģisko instrumentu bāzi

Publicēts: 08.05.2015
Ar ERAF līdzfinansējumu Bērnu slimnīcai ir izdevies pilnībā atjaunot ķirurģisko instrumentu bāzi, iegādājoties 84 ķirurģiskos komplektus dažādu operāciju veikšanai par teju 143 000 EUR. Šie komplekti paredzēti gan akūtu neiroķirurģijas, gan auss un balsenes mikroķirurģijas, gan uroloģisku, gan ortopēdisku u.c. operāciju veikšanai.

Bērnu slimnīcā gadā tiek veiktas teju 10 000 operācijas bērniem, kuru vecums ir no dažām stundām pēc dzimšanas līdz pat 18 gadiem. Vienas operācijas laikā tiek pielietoti no dažiem līdz pat simts un vairāk atsevišķi instrumenti.

Bērnu ķirurģijas klīnikas darba pamatvirzieni ietver jaundzimušo ķirurģiju, krūšu kurvja un vēdera dobuma orgānu ķirurģiju, traumatoloģiju un ortopēdiju, uropoētiskās sistēmas orgānu ķirurģiju, ausu-kakla-deguna slimību ārstēšanu un vispārējo bērnu ķirurģiju. Jaunās tehnoloģijas un instrumentārijs ir bērnu vecuma pacientiem draudzīgas un palīdz ātrāk atgūt veselību, tā samazinot pēcoperācijas perioda ilgumu un bērna uzturēšanās laiku slimnīcā. Sarežģīto diagnostikas un ārstēšanas pasākumu kompleksu nodrošina augsti kvalificētu ķirurgi, māsas, anestezioloģijas un intensīvās terapijas dienestu klātbūtne.

Lasīt vairāk

Mediķi aicina pievērst uzmanību bērnu drošībai

Publicēts: 30.04.2015
Analizējot statistikas datus, redzams, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi visvairāk bērniem ar dažādām traumām palīdzējuši tieši aprīļa un maija mēnešos. Mediķi uzsver, ka, pirms siltā laikā iestāšanās, ir rūpīgi jāpārrunā ar bērniem aktīvās atpūtas traumu riski, neaizmirstot par drošības līdzekļiem un nedalītu uzmanību bērnam, jo laikus novērtējot situāciju un, paredzot iespējamos riskus, gandrīz visos gadījumos būtu iespējams pasargāt savu bērnu.  

Bērni visbiežāk traumas gūst mājas, vecāku un citu pieaugušo tuvumā (applaucējas, nokrīt no gultas, galda vai krēsla, iespiež pirkstu, pakrīt uz grīdas u.c.). Iesākoties siltākam laikam, bērni aktīvi pavada laiku mājas pagalmā vai uz ielas- braucot ar skrituļslidām vai skrituļdēli un velosipēdu, lēkājot uz batuta u.c.


Bērnu slimnīcas mediķi batutus uzskata par īpaši nepiemērotu un bīstamu aktivitāti bērniem. Atkarībā no bērna vecuma, mainās gūto traumu veids, proti, lecot uz batutu bērni, gūst gan augšējo, gan apakšējo ekstremitāšu, kā arī galvas un muguras traumas. Vienas no smagākajām traumām ar paliekošām neiroloģiskām problēmām ir mugurkaula kakla daļas traumas, kas parasti tiek gūtas uz batuta paklāja, izpildot kādu no akrobātiskajiem elementiem.

 

Ja tomēr, vecāki nolemj iegādāties un lietot batutu, jāievēro sekojoši nosacījumi:

 • batuts jānovieto iespējami tuvu zemes līmenim, sekojot, lai tā tuvumā neatrodas kādi priekšmeti,
 • vienmēr uz batuta lec tikai viena persona,
 • neprofesionālam batuta lēcējam nav pieļaujams veikt dažādus akrobātikas elementus, piemēram, kūleņus vai salto,
 • aktīva vecāku uzraudzība.
 •  

  Mediķi aicina pievērst pastiprinātu uzmanību ne tikai obligātajiem aizsarglīdzekļiem, bet arī bērna iemaņām un uzmanībai, kas pēc garās ziemas var būt zudušas. Tāpat bērns var neizvērtēt riskus, pārvietojoties ar velosipēdu, skrituļslidām u.c. automašīnu tuvumā.

  Atgādinām, ka bērni aktīvi atpūšoties gūst ne tikai vieglas traumas - punus, zilumus, nelielas brūces un nobrāzumus, bet arī ļoti nopietnas traumas, kas prasa ārstēšanos slimnīcā.

   

  Pavasarī un vasarā aktuāls ir jautājums par attiecībām ar dzīvniekiem, jo gada gaišajā periodā biežāk uzturamies ārā, dodamies ciemos pie radiem un draugiem un nereti satiekamies viņu dzīvniekiem. Māciet bērnam un ievērojiet paši, ka pret suni ir jāizturas piesardzīgi un ar distanci. Gadā Bērnu slimnīcā pēc palīdzības vēršas vairāk nekā 800 bērni, kuru sakoduši dzīvnieki, jāpiemin, ka biežākais koduma traumu izraisītājs ir mājās dzīvnieks - suns vai kaķis, turklāt vairumā gadījumu tas ir pašu, vai radu dzīvnieks. Suņu kodumu lokalizācijas biežums korelē ar bērna vecumu, proti, bērniem līdz trīs gadu vecumam biežāk tiek skarta galva un augšējās ekstremitātes, savukārt pusaudžiem tiek skartas apakšējās ekstremitātes. Aicinām vecākus nekad neatstāt mazu bērnu kopā ar dzīvnieku bez uzraudzības! Būtiski bērnam iemācīt, ka suni nedrīkst traucēt ēšanas un miega laikā vai kaitināt.

  Svētku laikā gatavosim dažādas maltītes uz grila. Diemžēl ne visos gadījumos pievēršam pietiekamu uzmanību bērniem, kā arī, kur tiek novietotas un atstātas degmaisījumu pudeles. Ik gadu kāds bērns pamanās iedzert degmaisījuma pudeles sastāvu, kas rada ne tikai gremošanas trakta bojājumus, bet nonākot elpceļos- neatgriezeniskus plaušu bojājumus.

  Vienlaikus atgādinām, ka svētku brīvdienās vienkāršu saslimšanu gadījumos, palīdzību var saņemt ne tikai slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļās, bet arī pie sava ģimenes ārsta, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 vai pie dežūrārstiem savā pilsētā.

   

  Slimnīcu uzņemšanas nodaļas palīdzību sniedz neatliekamos gadījumos, kad ir nopietni apdraudēta bērna veselība vai dzīvība. Dosim iespēju neatliekamu mediķu palīdzību saņemt ātrāk tiem, kam tas patiešām ir nepieciešams.

   

  Gadījumos, kad trauma vai pēkšņa veselības problēma apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa ārkārtas tālruni 113.

   

  Dežūrārstu darba grafiks svētku brīvdienās un informācija par citām medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējām ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

  Lasīt vairāk

  Tiek ieviesta jauna telefonlīnijas sistēma

  Publicēts: 29.04.2015
  Lai vienkāršotu un atvieglotu pacientu pierakstīšanos pie speciālistiem pa tālruni, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca noslēgusi līgumu ar SIA Latvijas Mobilais Telefons (LMT), kas turpmāk nodrošinās slimnīcas zvanu centra pakalpojumus.  Šī sadarbība paredz gan to, ka uz pacientu vecāku zvaniem varēs atbildēt lielāks operatoru skaits, samazinot gaidīšanas laiku, gan vairākus būtiskus tehniskos uzlabojumus, piemēram, pēc sarunas tiks nosūtīta atgādinājuma īsziņa ar aktuālo informāciju: pieraksta laiku, kā arī nepieciešamajiem dokumentiem vai izmeklējumiem, kas jāņem līdzi, ierodoties uz vizīti. Tāpat tiks uzlabots arī zvanu centra darbinieku darba ritms: interaktīvā sistēma nodrošinās pārskatu par to, cik zvanītāji vēl gaida rindā, cik klienti jau apkalpoti, cik citi operatori šobrīd ir sarunas procesā.

  Šobrīd zvanu centrā tiek uzstādīta šī jaunā datu pārraides sistēma, tāpēc pašlaik tiek aktīvi pārbaudīta serveru darbība un veikta datu sinhronizācija, kas varētu īslaicīgi ietekmēt gan telefona līniju, gan e-pastu noslogojumu. Zvanītāji un e-pastu sūtītāji ar neērtībām varētu saskarties vēl nākamās nedēļas laikā, taču pēc jaunās sistēmas ieviešanas, ceram, ka pierakstīšanās pie ārsta vai uz izmeklējumu būs ātrāka un ērtāka, kā iepriekš.

  Atvainojamies par sagādātajām neērtībām un vienlaikus atgādinām, ka neskatoties uz īslaicīgajiem sarežģījumiem, zvanu centru ir vieglāk sazvanīt laika posmā no plkst. 18:00-20:00. Tāpat iespējams pierakstīties elektroniski, izmantojot e-pastu poliklinika@bkus.lv (norādot bērna datus, speciālistu un vēlamo pieņemšanas laiku, kā arī kontakktālruni).

  Lasīt vairāk

  © Bērnu klīniskā univeristātes slimnīca