Jūs atrodaties šeit

Datortomogrāfija

Datortomogrāfijas izmeklējums (turpmāk DT) ir nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā ķermeņa struktūru attēlu iegūšanai tiek izmantoti rentgena stari. DT iekārta sastāv no liela paneļa ar atveri centrā un kustīgu galdu, uz kura tiek noguldīts pacients, un kas izmeklējuma laikā virzās cauri atverei. Ar DT metodes palīdzību ir iespējams iegūt augstas izšķirtspējas orgānu attēlus, kas var palīdzēt precīzi noteikt diagnozi.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

  • Jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments vecākiem un dzimšanas apliecība bērnam, nosūtījums no ģimenes ārsta vai bērnu speciālista (neirologa, gastroenterologa, ķirurga, traumatologa, onkologa, kardiologa, ginekologa, psihiatra u.c.). Pirms DT izmeklējuma obligāti jānosaka kreatinīna līmenis asinīs, rezultātiem jābūt līdz .Analīzes rezultāti ir derīgi 10 dienas. Obligāti līdz jāņem iepriekšējo izmeklējumu rezultāti (radioloģisko, funkcionālās diagnostikas, jo īpaši elektroencefalogrāfijas datiem, ja izmeklē galvas smadzenes pacientiem ar epilepsiju) t.sk. attēli, analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir.
  • Ja DT izmeklējums tiek veikts vispārējā anestēzijā izmeklējuma dienā (vismaz 3-4h pirms izmeklējuma) nedrīkst ne ēst, ne dzert vismaz 3-4h pirms izmeklējuma. Nosacījums ir obligāts, jo pretējā gadījumā ir risks, ka kuņģa saturs var nonākt elpceļos, un tas var apdraudēt pacienta dzīvību.
  • Lai veiktu vēdera dobuma DT izmeklējumu, bērnam jāierodas tukšā dūšā un, ja izmeklējums tiks veikts nomodā, pirms procedūras var būt jāizdzer noteikts daudzums (1-2 krūzes) ūdens.
  • Galvas smadzeņu, krūškurvja, kaulu, locītavu, sirds, kā arī asinsvadu sistēmas izmeklēšanai bērnu īpaši sagatavot nav nepieciešams.

Norise

Bērns tiek ievests telpā un novietots uz izmeklējuma galda. Skenēšanas laikā bērnam jāguļ nekustīgi, jo kustības traucē veikt izmeklējumu, pazemina attēlu kvalitāti, turklāt pacients nevajadzīgi tiek apstarots.  
DT izmeklējuma laikā tiek uzņemta viena vai vairākas attēlu sērijas. Kopējais procedūras laiks var būt mazāks par minūti, bet atkarībā no iegūstamās informācijas var ilgt arī dažas minūtes.
Noteiktos gadījumos, lai iegūtu papildu informāciju, DT izmeklējuma laikā ir nepieciešama kontrastvielas ievadīšana vēnā, tāpēc pirms izmeklējuma bērnam tiks ielikts intravenozais katetrs.
Maziem bērniem (līdz 7g.) un bērniem, kuri nespēj patstāvīgi mierīgi nogulēt uz DT iekārtas galda, izmeklējums tiek veikts vispārējā anestēzijā. Šādi pacienti pirms izmeklējuma veikšanas tiek uzņemti dienas stacionārā.

Lai mazinātu bērna satraukumu pirms procedūras, vienkāršiem vārdiem paskaidrojiet, kādēļ nepieciešams DT izmeklējums. Ja nepieciešams, esiet blakus visu procedūras laiku (ja izmeklējuma laikā atradīsieties bērnam blakus, Jums būs jāuzvelk rentgena starus aizturošu priekšautu), tāpat atļauts bērnam līdz ņemt mīļāko grāmatu vai rotaļlietu.

Kas jāņem vērā pēc izmeklējuma?

Pēc DT izmeklējuma pacients drīkst doties mājās. Ja bērns tiek izmeklēts narkozē, dienas stacionāru drīkst atstāt pēc pamošanās (parasti tas notiek pāris stundu laikā pēc izmeklējuma), to saskaņojot ar medicīnas personālu