Jūs atrodaties šeit

Elektroencefalogrāfija

Elektroencefalogrāfija (EEG) ir galvas smadzeņu garozas šūnu (neironu) biolektriskā lauka pieraksts līkņu veidā. Šīs līknes frekvence un amplitūda izmainās dažādu centrālās nervu sistēmas slimību gadījumos.

Izmeklējums var būt nepieciešams šādos gadījumos:

  • epilepsijas un  citu lēkmjveidīgu stāvokļu diagnostika
  • nervu sistēmas slimības
  • galvas sāpes
  • uzvedības traucējumi,
  • uzmanības noturēšanas traucējumi

Kā sagatavoties izmeklējumam?

Līdzi jāņem neirologa vai psihiatra norīkojums. Līdzi jābūt tējai, ūdenim vai sulai, lai būtu vieglāk iedzert zāles, un dvielītim. Izmeklējuma laikā pacientam jābūt labi paēdušam, labā noskaņojumā. 8h pirms izmeklējuma nav ieteicams lietot kofeīnu saturošus produktus (kafiju, tēju, kolu, šokolādi). Izmeklējuma dienā zāles, ko pacients lieto regulāri, ir jāiedzer kā parasti, izņemot gadījumus, kad ārsts ir teicis savādāk.

Bērns nedrīkst  izgulēties pirms procedūras, jo tad viņiem būs grūti atkārtoti iemigt, tāpēc ir jāievēro speciāls miega režīms.

  • Zīdainim izmeklējumu plānot ierastā pusdienas miega laikā. Nomodā 3 stundas pirms izmeklējuma!
  • 1-3 g. izmeklējumu plānot ierastā pusdienas miega laikā. Iepriekšējā vakarā gulēt iet 1h vēlāk, izmeklējuma dienas rītā celties 1h agrāk. Pirms izmeklējuma negulēt!
  • 3-6 g. izmeklējumu plānot ierastā pusdienas miega laikā. Iepriekšējā vakarā gulēt iet 2h vēlāk, izmeklējuma dienas rītā celties 1-2h agrāk. Pirms izmeklējuma negulēt!
  • Pēc 6 g. iepriekšējā vakarā gulēt iet 24:00, izmeklējuma dienas rītā mosties 05:00-06:00.Pirms izmeklējuma negulēt!

Ja uz izmeklējumu dodaties ar automašīnu, līdzi ņemiet vēl kādu pieaugušo, kas varētu izklaidēt bērnu pa ceļam, lai nepieļautu iemigšanu. Ja bērns iemieg ar kādu iemīļotu lietu (rotaļlieta, paladziņš), tad ņemiet to līdzi uz izmeklējumu. Dažiem bērniem iemigšanu atvieglo ēšana no pudelītes. Ja barojat bērnu ar pudelīti, ņemiet to līdzi. Pirms izmeklējuma nomainiet autiņbiksītes, ja bērns tās lieto. Citus bērnus atstājiet mājās. Lai neiztraucētu miegu, izmeklējuma laikā telpā jābūt klusumam.

Norise

Procedūras laikā bērnam uz galvas uzliek cepurīti ar elektrodiem, zem kuriem tiek uzklāta želeja, lai uzlabotu kontaktu elektrodiem ar ādu. Bērnam  jāsēž mierīgi, nekustinot galvu, nesarunājoties un nesmejoties. Uz procedūru vēlams ierasties paēdušiem un ar tīriem matiem - bez matu vaskiem, želejām, putām, lakām. Izmeklējums tiek veikts gan nomodā, gan miegā ,ko nosaka speciālists. Bērniem līdz 3 gadu vecumam, kuriem ir grūti nosēdēt, nekustinot galvu- EEG veic miegā (pirms procedūras dodvieglas miega  zāles, kas izsauc ātrāku iemigšanu, taču tā nav narkoze). Procedūra ir nesāpīga izmeklēšanas metode. procedūras norisa var pārsniegt 1 stundu.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma?

Ja izmeklējums tiek veikts miegā, pēc pamošanās bērniem īslaicīgi var būt nestabila gaita, tāpēc labāk neļautiet uzreiz skriet.

Iespējamais kaitējums?

Ja bērnam ir epilepsija, pastiprinātas elpošanas vai gaismas stimulācijas laikā var attīstīties lēkme. Māsiņa ir apmācīta kā rīkoties šādos gadījumos. Veicot izmeklējumu miegā, pirms procedūras parasti tiek dotas vieglas miega zāles, taču tā nav narkoze. Zāles ir rūgtas un atsevišķos gadījumos var izraisīt vemšanu.